Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kredyt w Norwegii w pigułce: to musisz wiedzieć, kiedy starasz się o pożyczkę Finanse i kredyty
Artykuł sponsorowany 04 listopada 2017
08:00

Kredyt w Norwegii w pigułce: to musisz wiedzieć, kiedy starasz się o pożyczkę

1
Skomentuj
W Norwegii bez zabezpieczenia możemy pożyczyć aż 500 tysięcy koron. fotolia.com / Keizt Photography/royalty free
Formalności i warunki wzięcia kredytu w Norwegii różnią się od tych, jakie stawiają polskie banki. Coraz więcej osób decyduje się jednak na sfinansowanie swoich wydatków z pieniędzy z kredytu, dlatego warto najpierw przeczytać, kto może się o niego starać.
Kredyt konsumencki (forbrukslån) to kredyt, który można otrzymać na dowolny cel. Bardzo często decydują się na nią Polacy, którzy potrzebują pilnego zastrzyku gotówki. Wielu z nich ma jednak wątpliwości co do formalności, dlatego dziś odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Dla kogo pożyczka?

Praktycznie każdy, kto posiada stały numer personalny (fødselsnummer), dochody z tytułu pracy oraz jest zameldowany w Norwegii, ma prawo do zaciągnięcia kredytu konsumenckiego.

Aby potwierdzić swoje zarobki, należy przedstawić bankowi wstępne zeznanie za poprzedni rok (skattemelding) – ważne jest, aby dostarczyć wszystkie strony dokumentu. Wymagania banków co do stażu pracy różnią się – im dłużej pracujemy, tym większe mamy szanse na otrzymanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej.

Większość placówek przyjmuje także wnioski od osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Dokumenty, które będą potrzebne w takiej sytuacji, to: dodatek do rozliczenia rocznego za ubiegły rok (næringsoppgave) oraz zestawienie zysków i strat za ostatnie 2-3 miesiące (resultatregnskap).

W niektórych przypadkach – w zależności od wymogów poszczególnych banków – możliwe jest także uzyskanie kredytu konsumenckiego, pobierając zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) lub rehabilitacyjny (AAP).

Stały numer personalny (fødselsnummer) – numer identyfikacyjny przyznawany osobom przebywającym w Norwegii dłużej niż 6 miesięcy. Składa się z 11 cyfr, z których pierwsze sześć to data urodzenia.

Osoby przebywające w Norwegii krócej niż pół roku otrzymują tymczasowy numer personalny (D-nummer) – jest on niezbędny do kontaktów z urzędami publicznymi oraz bankami. Numer ten nie upoważnia jednak do ubiegania się o kredyt w Norwegii.

Kredyt nie tylko w pojedynkę

W Norwegii istnieje możliwość wzięcia kredytu konsumenckiego w dwie osoby. Możliwość ta dotyczy osób pozostających w formalnym związku - o taką pożyczkę mogą ubiegać się jedynie małżonkowie, zarejestrowani partnerzy i konkubenci.

Każda ze starających się o kredyt osób musi spełniać te same warunki, co w przypadku indywidualnym: muszą posiadać stały numer personalny, zameldowanie w Norwegii i udokumentowane dochody.

Obecnie banki prawie zawsze wymagają złożenia podpisu poprzez BankID – elektronicznej legitymacji, która pozwala na szybką identyfikację i podpisywanie się online. Jeśli bank z jakiegoś powodu zgodzi się na ręczne podpisanie dokumentów, to wymagane będzie także uwierzytelnienie ich polskim paszportem lub norweskim prawem jazdy czy aktualną norweską kartą bankową ze zdjęciem.

Tyle można pożyczyć

Kredyt bez zabezpieczenia można uzyskać na kwotę między 5 000 a 500 000 NOK. Wysokość kredytu różni się w zależności od okresu zatrudnienia u jednego pracodawcy, wysokości wynagrodzenia oraz długości zamieszkania w Norwegii.

Na ocenę zdolności kredytowej duże znaczenie ma także własność – jeśli posiada się już mieszkanie, dom lub samochód, ma się większe szanse na uzyskanie większego kredytu.

Maksymalny okres spłaty kredytu konsumenckiego wynosi 5 lat.

Istnieje też możliwość otrzymania pożyczki, jeśli spłaca się już inny kredyt w Norwegii. Wszystko zależy jednak od zdolności kredytowej.
Reklama
Osoby mające pytania na temat kredytów w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna Multinor finans:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
MRS KATHY HALL
MRS KATHY HALL 22-11-2018 18:10
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas