Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Bergenstest, czyli norweski dla zaawansowanych. Teraz egzamin można zdać też w Polsce Edukacja
Maja Zych 23 maja 2018
13:29

Bergenstest, czyli norweski dla zaawansowanych. Teraz egzamin można zdać też w Polsce

Skomentuj
Do egzaminu za granicą można podejść tylko w zatwierdzonych placówkach. fotolia.com / Royalty Free / vectorfusionart
Bergenstesten, czyli egzamin potwierdzający zaawansowaną znajomość norweskiego, to sposób na potwierdzenie swoich kompetencji językowych. Może to być nie tylko duży atut na rynku pracy – w niektórych sytuacjach okazuje się wręcz niezbędny. O zdaniu Bergenstesten powinni pomyśleć w szczególności przyszli studenci i pracownicy medyczni.
Do tej pory egzamin organizowano trzy razy do roku w kilku norweskich miastach. Od tego roku taką możliwość będą miały też osoby mieszkające w Polsce.
Reklama

Czym jest Bergenstest?

Bergenstest, zwany również Testem Bergeńskim, jest egzaminem potwierdzającym zaawansowane umiejętności w języku norweskim – według europejskiego systemu poziom trudności określa się na B2 i C1. Test podzielony jest na dwie niezależne części: pisemną i ustną – w praktyce są to osobne egzaminy, które odbywają się w innym czasie, trzy razy do roku.

Forma egzaminu

Pisemny egzamin opiera się na pięciu zadaniach, podzielonych na dwie części.  Pierwszy etap składa się z ćwiczenia na rozumienie czytanego tekstu (leseforståelse), słuchania (lytteforståelse) i pisemnego streszczenia odsłuchanego tekstu. Po przerwie następuje druga część egzaminu, czyli test gramatyczny oraz wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.

Podczas egzaminu ustnego kandydat musi przygotować się na dokładne opisanie przedstawionego obrazka, przygotowanie wypowiedzi na podstawie przeczytanego tekstu, w której uzasadni swoje zdanie, a także rozmowy z egzaminatorem.

Egzamin daje więcej możliwości

Zaliczenie pisemnej części egzaminu może przydać się w szczególności osobom, które planują studia w Norwegii – poziom testu odpowiada wymaganiom językowym norweskich uczelni, a certyfikat upoważnia do ubiegania się o przyjęcie na studia licencjackie.

Ponadto może być to duża zaleta na rynku pracy – wielu pracodawców poszukuje obecnie pracowników z dobrą znajomością norweskiego. Zdany Bergenstest z pewnością będzie dużym atutem wśród osób poszukujących zatrudnienia w Norwegii.

W niektórych przypadkach zdanie ustnej części Testu Bergeńskiego może być warunkiem koniecznym do podjęcia pracy. W zawodach, w których umiejętność porozumiewania się po norwesku jest kluczowa, pracodawca może zażądać tego typu potwierdzenia – przykładem może być praca w służbie zdrowia.

Od teraz egzamin w Polsce

Uniwersytet Gdański jako pierwsza placówka w Polsce został zatwierdzonym przez Folkeuniversitetet miejscem egzaminacyjnym dla Bergenstesten. Pierwsza możliwość uzyskania certyfikatu nadarzy się w sobotę 20 października 2018 roku o godzinie 10. Test trwać będzie 6 godzin z przerwą między dwiema częściami.

Wszyscy chętni zgłoszenia powinni wysłać do 1 września 2018 roku na adres finkm@univ.gda.pl, w temacie wpisując „Bergenstesten”. Łączny koszt podejścia do egzaminu to 3500 NOK i 200zł.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas