Biznes i gospodarka

Rośnie liczba bankructw w Norwegii. Najgorsza sytuacja w budowlance

Monika Pianowska

11 września 2023 08:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Rośnie liczba bankructw w Norwegii. Najgorsza sytuacja w budowlance

Budownictwo odpowiada za prawie jedną trzecią dotychczasowych upadłości w tym roku (29,4 proc.). stock.adobe.com/licencja standardowa

Liczba upadłości w Norwegii w sierpniu wzrosła o 23,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Szczególnie trudny rok miała branża budowlana, w której w 2023 miała miejsce prawie jedna trzecia wszystkich bankructw, pokazują najnowsze dane firmy zajmującej się analizami, Dun & Bradstreet.
Jeśli spojrzeć na dotychczasowe statystyki w tym roku (styczeń-sierpień), liczba upadłości wzrosła w kraju fiordów o 24,8 proc. od 2022, a firm, które zbankrutowały w 2023 r., jest obecnie 2929.

W Oslo trend wyhamowuje?

W kilku okręgach liczba upadłości podwoiła się w tym miesiącu w porównaniu z sierpniem 2022 r. Innlandet, Vestfold/Telemark, Agder, Trøndelag i Nordland odnotowały ich w sierpniu od 86 do 115 proc. więcej. Z drugiej strony skali znajdują się Oslo i Møre og Romsdal, które doświadczają pozytywnego rozwoju sytuacji z wynikiem 18 i 25 proc. więcej bankructw w porównaniu do sierpnia 2022 r. Vestland i Troms og Finnmark wypadły najlepiej ze wzrostem najniższym w skali kraju, odpowiednio o 7,7 i 13,4 proc.
Pomimo wzrostu skali bankructw w sektorze hoteli i restauracji o 15,6 proc. w sierpniu ogólna liczba upadłości w branży w tym roku spadła z 60 do 53,1 proc. od zeszłego miesiąca. Firmy z branży handlu detalicznego zaliczyły wzrost upadłości o 64,7 proc., łącznie w tym roku utrzymuje się on na poziomie około 60 proc. Obie branże odpowiadają łącznie za ok. 25 proc. ogólnej liczby bankructw w Norwegii w 2023 r.
Pomimo wzrostu skali bankructw w sektorze hoteli w sierpniu ogólna liczba upadłości w branży w tym roku spadła.

Pomimo wzrostu skali bankructw w sektorze hoteli w sierpniu ogólna liczba upadłości w branży w tym roku spadła.Źródło: stock.adobe.com/standardowa/SOMPETCH

Branża budowlana w opałach

Gorzej jest w budownictwie, które odpowiada za prawie jedną trzecią dotychczasowych upadłości w tym roku (29,4 proc.). Sektorem, który odnotował najniższy jak dotąd wzrost w tym roku, jest handel hurtowy z wynikiem 4,4 proc., po spadku w sierpniu o 46,7 proc. w porównaniu z sierpniem 2022 r.
– Sektor budownictwa nie tylko charakteryzuje się dużą częstotliwością upadłości, ale reprezentuje prawie jedną trzecią całkowitej liczby bankructw, jakie wystąpiły dotychczas w tym roku. Nie można tego przypisać jedynie ogólnym wahaniom gospodarczym, ale także wskazuje się na wyzwania strukturalne i operacyjne w sektorze. Wiele projektów jest zawieszonych, co nie jest niczym niezwykłym w niepewnych czasach – tłumaczy Kari Mette Almskog z Dun & Bradstreet.
W czerwcu dane Centralnego Biura Statystycznego (SSB) za pierwszy kwartał 2023 wskazywały, że tak wysokiego wskaźnika bankructw w Norwegii nie było od 2019 roku. 1090 upadłości przedsiębiorstw to o 318 bankructw więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i wzrost o 41 proc. 28 proc. upadłości przedsiębiorstw dotyczyło właśnie branży budowlanej.
Źródła: Dun & Bradstreet, NTB, MojaNorwegia.pl, SSB
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


akwatomek

11-09-2023 13:24

Ciekawe kto do tego doprowadzil... norasy otworzcie w koncu te zaspane ślepia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok