Biznes i gospodarka

Ropa najdroższa od ponad czterech lat. Korona coraz mocniejsza

Maja Zych

02 października 2018 11:46

Udostępnij
na Facebooku
31

Mocniejsza korona to dobra wiadomość również dla wielu Polaków pracujących w Norwegii. flickr.com / Norges Bank / CC BY-ND 2.0

Od czasu zerwania przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem w maju tego roku cena ropy naftowej stale idzie w górę. Obecnie osiągnęła najwyższy pułap od ponad czterech lat i kosztuje aż 85 dolarów za baryłkę. Tak wysoka cena najważniejszego norweskiego surowca wpłynęła również na kurs korony, który umacnia się względem innych walut.
4 listopada uruchomione zostaną też sankcje wobec Iranu, które mogą wywołać jeszcze większy wzrost ceny za baryłkę ropy – część ekspertów przewiduje, że do końca roku może ona osiągnąć nawet 100 dolarów.
Reklama

Tak droga nie była od 4 lat

Cena ropy Brent na norweskiej giełdzie osiągnęła we wtorek 2 października 85 dolarów za baryłkę – taki wynik ostatni raz zanotowano w 2014 roku. Rynek reaguje w ten sposób na sankcje USA wobec Iranu, które zaczną obowiązywać w listopadzie – eksperci nie mają bowiem pewności, czy możliwości produkcyjne innych krajów będą w stanie zaspokoić potrzeby rynku bez udziału irańskich producentów. Z tego powodu przewiduje się, że do końca tego roku cena ropy naftowej może osiągnąć nawet 100 dolarów za baryłkę.

Korona coraz mocniejsza

Mimo że cena ropy stale rosła już od maja tego roku, w wakacje ciężko było dostrzec pozytywny wpływ na koronę norweską. Nareszcie kurs korony zaczął jednak reagować na ceny na rynku naftowym i w ostatnim czasie norweska waluta zaczęła ponownie zyskiwać na sile.

Według danych Norges Bank jedynie w ciągu ubiegłego miesiąca korona umocniła się o ponad 30 øre względem euro i kosztuje obecnie 9,44 NOK.

Dobre wiadomości dla Polaków

Mocny kurs korony to dobra wiadomość dla Polaków mieszkających w Norwegii. Już od ubiegłego roku norweska waluta oddalała się coraz bardziej od minimalnego „0,50”, do którego przyzwyczajeni byli imigranci nad fiordami. Jeszcze na początku lutego korona kosztowała 0,4290 PLN, podczas gdy dziś kurs wynosi średnio 0,4529 PLN – te zmiany oznaczają m.in. więcej pieniędzy w portfelach osób, które zarabiają Norwegii, a wypłatę przesyłają do rodzin w Polsce.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Robson777

09-10-2018 09:05

Trochę to naciągane że od ropy zależy kurs korony do złotego.

Arkadiusz Jedrzejczak

08-10-2018 12:13

Każdy ma swoje priorytety i nie każdy pcha w skarpete i czeka na kurs korony. Mozna lepiej te pieniądze inwestować i mieć lepszy zwrot z inwestycji. A jak ktoś chce je przejeść to jego sprawa i niech sobie żyje pełną gębą bo żyje się tu i teraz.

Piotr Wu

08-10-2018 09:36

Taka chwiejnosc ( jesli można to tak nazwać ) waluty nie szkodzi temu, kto potrafi oszczędzać i zna wartość pieniądza. Wokół mnie pełno takich ktorzy "muszą" wydac odrazu po wplywie na konto, i nawet nie pomyślą żeby cześć zostawić, bo kurs bedzie lepszy. Nie wiedzą nawet dlaczego tak jest. Są przekonani że to banki regulują walutę jak.im sie podoba. Spadek kursu to problem tych, ktorzy nie mają żadnego celu w NO, Są tu bo nie maja innego wyjscia i żyją pełną gębą nawet, gdy nie.do końca ich na to stać. Holandia, Niemcy,? Jakoś nie zauważyłem tej sielanki. Jak ktoś xhce pracować to i w Czechach można dobrze zarobić.

boj fra oszlo

05-10-2018 18:50

finsbury napisał:
antychryst napisał:
odpoczywam w DE i NL albo w PL
Jakis Ty swiatowy , przez te 2 tyg odpoczywasz w 3 krajach


...obawiam sie że w DE i NL dalej tyra....

jan kaczmarek

05-10-2018 13:32

Jełopie,wódy nie pijam,tyram 2 tygodnie w NO,odpoczywam w DE i NL albo w PL,gdzie mi pasuje.
Januszem to jesteś raczej ty,topiącym smutek imigranta w alko nad fiordem.

Solomun .

05-10-2018 08:28

Takich Januszow Kaczmarków co marzą o złotych Tulipanach i o Andzelach Merkel jest sporo Na Wgnaniu.. po pracy popijają wódkę narzekając jaki im tu źle.. zawsze wydaje im się ze tam gdzie ich teraz nie ma mogło by być lepiej..

boj fra oszlo

05-10-2018 07:10

antychryst napisał:
Norwegia takim krajom jak np.NL i DE to do przysłowiowych pięt nie dorasta.
We wszystkim.
W NO opłaca się tylko rotacja :2 tygodnie pracy i powrót do cywilizacji na 2 tygodnie.
....


...2 tygodnie?rotacja??
...to po ile godzin dziennie praca
...16????
...a spałbyš gdzie i w jakich warunkach???
....moze jak ci z ostatniej afery z Holandii...
...w nieogrzewanym magazynie .....na paletach....
....bo niby zabraklo miejsc w hotelach?
...Ps. sen o złotych tulipanach jest mżonką!
...12,15 godz/dziennie za marna stawke,na polskich konserwach ale mieszkanie gratis...
...a w polskim kantorze i przed kumplami w Polsce moźna ,,udawać Greka\"...

jan kaczmarek

04-10-2018 20:11

Norwegia takim krajom jak np.NL i DE to do przysłowiowych pięt nie dorasta.
We wszystkim.
W NO opłaca się tylko rotacja :2 tygodnie pracy i powrót do cywilizacji na 2 tygodnie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram