Norwegia ogranicza wydobycie czarnego złota. Pierwszy raz od kilkunastu lat Biznes i gospodarka
Natalia Szitenhelm 30 kwietnia 2020
11:45

Norwegia ogranicza wydobycie czarnego złota. Pierwszy raz od kilkunastu lat

Skomentuj
Norwegia na pierwszy miejscu stawia przede wszystkim własne interesy. stock.adobe.com/standardowa/donvictori0
Norwegia ogranicza wydobycie ropy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, 30 kwietnia poinformowało Ministerstwo Ropy i Energii. Powodem redukcji eksploatacji złóż jest pandemia koronawirusa i wprowadzone na świecie nadzwyczajne środki ostrożności, które mają wpływ na działalność gospodarczą, a tym samym - na popyt na ropę, poinformowała szefowa resortu Tina Bru. Choć już na początku kwietnia zapowiadano możliwe cięcia wydobycia, sytuację rozpatruje się jako precedens - ostatnio Norwegowie podjęli takie kroki 18 lat temu.
Reklama
Norwegia w czerwcu zmniejszy wydobycie o 250 tys. baryłek ropy naftowej dziennie, zaś w drugiej połowie roku - o 134 tys. bbl dziennie. Dzienny limit wydobycia w czerwcu po redukcji wyniesie 1 609 000 bbl, zaś w drugiej połowie roku - 1 725 000 bbl. Resort przewiduje, że w grudniu całkowita produkcja będzie o 300 tys. bbl niższa, niż planowano. Do 2021 przesunie się także wydobycie czarnego złota na kilku polach naftowych. 

Cięcia nie obejmują jednak wydobycia gazu - nie wpłynie to więc na produkcję ani na eksport tego surowca. 

Poniżej: komunikat Ministerstwa Ropy i Energii o redukcji wydobycia

Z myślą o norweskim interesie

Ministerstwo na początku kwietnia zapowiadało możliwe cięcia w wydobyciu surowca. Teraz podjęto decyzję, resort zaś wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa norweskim interesom. I choć na kwietniowym szczycie OPEC+  (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową) uzgodniono zmniejszenie od maja wydobycia ropy naftowej, norweskie ministerstwo podkreśla, że decyzja o redukcji eksploatacji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym podjęta została na całkowicie niezależnym gruncie. Tym bardziej, co podkreślił resort - Norwegia nigdy nie była członkiem tej organizacji.

Na cięcia w wydobyciu ropy Norwegowie ostatnio zdecydowali się 18 lat temu - w 2002 roku.

Ratunek dla branży

30 kwietnia rząd zaproponował zmiany podatkowe, które miałyby pomóc sektorowi naftowemu - według wstępnych szacunków zapewniłyby ok. 100 mld NOK na inwestycje w branży. Środki mają zostać przedstawione w nowym budżecie krajowym 12 maja. 

Poniżej: na dzisiejszej konferencji prasowej Erna Solberg poinformowała o planie ratunkowym dla branży naftowej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas