Biznes i gospodarka

Cena za prąd jeszcze bardziej w górę. Padł roczny rekord

Natalia Szitenhelm-Smeja

13 października 2021 17:30

Udostępnij
na Facebooku
2

Mieszkańcy południa muszą się przygotować na kolejne podwyżki cen prądu. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/meisone

13 października cena energii elektrycznej w południowej Norwegii wyniosła ok. 1,29 NOK za kWh bez podatków i kosztów przesyłu. To najwięcej w skali bieżącego roku.
Reklama

Najdrożej w całym kraju

Jak pokazują dane na giełdzie energii Nord Pool, cena prądu na południu kraju osiągnęła najwyższy pułap w tym roku - nawet 1,29 NOK za kWh w godzinach porannych. Jeszcze we wtorek odbiorcy w tej części kraju ponosili koszty ok. 1,15 NOK za kWh.  

Do tej kwoty trzeba jednak doliczyć jeszcze m.in. koszty przesyłu i podatek od energii elektrycznej, który wynosi obecnie 16,69 øre za kilowatogodzinę. W propozycji nowego budżet na 2022 r. podatek miałby zostać obniżony do 15,41 øre.
Poniżej:  Dane Nord Pool z 13 października (koszty podane za 1 Mwh). Zwłaszcza w Oslo, Bergen i Kristiansand widać, jak w ciągu jednego dnia wzrosły ceny energii elektrycznej. Ceny prądu na południu od początku października drastycznie poszły w górę. 

nord pool

Za energię elektryczną mniej należy zapłacić w północnej i środkowej Norwegii - 13 października za 1 kWh w granicach 38-39 øre.

Może być jeszcze drożej

Drastyczne podwyżki cen prądu na południu w ostatnich miesiącach spowodowały m.in. brak opadów deszczu oraz ceny gazu na rynku europejskim. Kolejną przyczyną, jak wskazują analitycy rynkowi, jest także bezwietrzna pogoda - nie tylko w kraju fiordów, ale i całej Skandynawii. - W dużej części Europy, gdzie Norwegia podłączona jest do zagranicznych sieci energetycznych, wiatru jest mniej niż zwykle - wyjaśnia Katinka Bogaard, analityczka ds. energii w Volue Insight, cytowana przez e24.no.

Bogaard dodaje, że jeśli bezwietrzna i bezdeszczowa pogoda się utrzyma, zwłaszcza mieszkańcy południa muszą spodziewać się kolejnych rekordów cen prądu. Tym bardziej, że nadchodzi zima, a jak wskazuje analityczka, zużycie prądu wzrasta w tym okresie o ok. 30 proc., więc jeśli pogoda, mówiąc wprost, się nie pogorszy, koszty energii elektrycznej wzrosną jeszcze bardziej. 

Poniżej: tabela pokazuje wzrost cen energii elektrycznej za 1 Mwh na przestrzeni roku. 

Nord Pool

Kryzys energetyczny

Ostatnio pisaliśmy, że Norwegia boryka się obecnie z kryzysem energetycznym, a gospodarstwa domowe na południu płacą nawet trzykrotnie więcej za dostawy prądu w porównaniu do tych w innych częściach kraju. Część analityków wskazywała nawet, że jeśli warunki atmosferyczne nie zmienią się, tzn. nie nastąpią obfite opady deszczu, a wzrost poziomu wód nie doprowadzi do napełnienia zbiorników i koryt rzek, z których korzystają norweskie elektrownie, konieczna będzie reglamentacja energii elektrycznej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


zaskar bygg

13-10-2021 22:31

mistrzu pradu nie mozna odkladac, zbierac norwegia sprzedaje i potem kupuje spowrotem i tak ciagle to nie ropa

Riggman

13-10-2021 21:51

jakby nie sprzedawali za granice to by nie bylo tego kryzysu energetycznego

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram