Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zamrożone dotacje na organizacje pozarządowe. Cała nadzieja w funduszach norweskich Aktualności
Krystian Łukowicz 21 listopada 2017
10:00

Zamrożone dotacje na organizacje pozarządowe. Cała nadzieja w funduszach norweskich

Skomentuj
Dalsze wsparcie finansowe od naszego partnera z północy może się okazać niezbędne dla NGO MN
Polski rząd zatrzymuje dotacje z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Organizacje pozarządowe będą pozbawione dopływu środków przez prawie rok. Być może ważną rolę w tych zmianach spełnią fundusze norweskie.

Pieniędzy nie będzie?

Wszystko wskazuje na to, że dopiero pod koniec 2018 roku uda się spełnić wszelkie formalności, związane ze zmianą instytutu przydzielającego fundusze dla NGO (non-government organization – organizacji pozarządowych).
Przypomnijmy, PiS na mocy ustawy z września 2017 roku, powołał do życia Narodowy Instytut Wolności, który będzie teraz decydował o rozdzielaniu funduszy organizacjom pozarządowym. Dotychczas zajmował się tym Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Skutkiem zmian było opóźnienie płynnego do tej pory podziału funduszy.
Reklama

Pomocna dłoń dla trzeciego sektora

Wsparciem dla NGO są pieniądze płynące z Norwegii – fundusze norweskie. 10 proc. pieniędzy darowanych Polsce przez Norwegów ma być przeznaczone dla organizacji pozarządowych, zgodnie z ustaleniami z października tego roku. To właśnie wtedy doszło do porozumienia między stroną polską a norweską w sprawie III etapu edycji środków norweskich. Jednak przez długo toczące się dyskusje obu stron, plany dokładnego zagospodarowania środkami ciągle nie zostały dopięte na ostatni guzik.

Trzeci sektor: określenie, które oznacza ogół organizacji pozarządowych. Wywodzi się z przyjętego podziału państwa na trzy sektory: państwowy, rynkowy i non- profit.~Wikipedia

Pod górkę

Zgodnie z raportem organizacji Klon/Jawor, opisującym kondycję polskiego sektora non-profit z 2015 roku, zebranie wystarczających funduszy zawsze stanowiło wyzwanie dla polskich organizacji pozarządowych. Dlatego oczekiwanie na ostateczne porozumienia między polskim Ministerstwem Rozwoju a stroną norweską stawia NGO w kłopotliwej sytuacji. Organizacje pozarządowe w Polsce, czekając na finał rozmów, są w tym czasie odcięte od polskiego źródła finansowania ich działalności.
Październikowe porozumienia między Polską a Norwegią skończyły się decyzją o niezależności funduszy norweskich od polskich instytucji. Rząd PiS-u chciał zyskać większą władzę w sprawie gospodarowania pieniędzmi norweskich darczyńców, na co strona norweska nie przystała.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas