Aktualności

Ulewne deszcze w części kraju: początek tygodnia pod znakiem złej pogody

Natalia Szitenhelm

20 stycznia 2020 10:21

Udostępnij
na Facebooku

Z powodu ulewnego deszczu na drodze będą panować bardzo trudne warunki./ zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/mino21

20 stycznia meteorolodzy na północno-zachodnim wybrzeżu Norwegii prognozują bardzo silne opady deszczu – wydano pomarańczowy alert pogodowy. Kierowcom zaleca się ostrożną jazdę, bowiem na lokalnych trasach mogą wystąpić spore utrudnienia.
Reklama
Najsilniejszych opadów należy spodziewać się w rejonie Helgeland, gdzie obowiązuje pomarańczowy alert. Tam w ciągu 12 godzin może spaść od 60 do 70 mm deszczu. Opad w ciągu 6 godzin może zaś wynieść od 40 do 50 mm.

Poniżej: w poniedziałek deszcz nawiedzi północną Norwegię.
Meteorolodzy zalecają wszystkim mieszkańcom dostosowywanie się do komunikatów lokalnych władz. Kierowców zaś proszą o to, by bez pilnej potrzeby nie wyruszali tego dnia w trasę. Wszyscy, którzy jednak muszą wsiąść za kółko, powinni na bieżąco sprawdzać warunki panujące na drodze na tej stronie. Drogi mogą zostać bowiem zamknięte. 

Obfitych opadów muszą także spodziewać się mieszkańcy rejonów Salten i Saltfjellet –na tym obszarze obowiązuje żółty alert pogodowy. Meteorolodzy prognozują, że w ciągu 12 godzin spadnie od 35-50 mm deszczu, zaś w ciągu 6 godzin od 30-40 mm deszczu:

Zagrożenie lawinowe

Na tych terenach, a także na południowym zachodzie nadal obowiązuje również czerwony poziom zagrożenia lawinowego. Urząd ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) ostrzega, że istnieje spore ryzyko zejścia dużych lawin, które mogą dotrzeć do lokalnych dróg i budynków. Czerwone zagrożenie lawinowe występuje w obszarze: Helgeland, Lofoten og Vesterålen, Ofoten, Svartisen, Sunnmøre, Salten, Indre Fjordane, Hardanger, Voss.

Poniżej: bardzo poważne zagrożenie lawinowe prognozuje się zwłaszcza w północnej Norwegii.

Z powodu trudnych warunków pogodowych na tych trasach obecnie obowiązuje jazda w kolumnie:

Ev 69 Skarsvåg-Nordkapp
Fv 98 Ifjordfjellet
Fv 891 Båtsfjordfjellet (tu jazda w kolumnie z powodu prac drogowych)

Nasi czytelnicy informują także, że na północy panują obecnie siarczyste mrozy, w niedzielę 19 stycznia po godz. 10 termometr pokazywał -34,5 stopni Celsjusza:
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram