Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Siarczyste mrozy odchodzą do lamusa: łagodna zima może stać się normą w Norwegii Aktualności
Maja Zych 19 stycznia 2020
08:00

Siarczyste mrozy odchodzą do lamusa: łagodna zima może stać się normą w Norwegii

1
Skomentuj
W pierwszej połowie stycznia we wszystkich stacjach pomiarowych odnotowano temperatury powyżej średniej. unsplash.com / Yuriy Garnaev
W ostatnich latach zima w północnej Europie nie tylko nadciąga później, ale też jest dużo łagodniejsza. Nie inaczej ma być w tym roku – wstępne prognozy meteorologów przewidują bowiem, że aż do końca marca Norwegowie nie mają co liczyć na siarczyste mrozy i obfite opady śniegu. Zamiast tego z mieszkańcy kraju fiordów powinni się raczej przygotować na umiarkowane temperatury i opady deszczu.
Mimo że prognozy długoterminowe nie są nieomylne, eksperci potwierdzają też, że takie warunki atmosferyczne mogą stać się w przyszłości nową normą w Norwegii.
Reklama

Łagodne temperatury

Norwescy badacze klimatu są zgodni, że w tym roku w Norwegii zima będzie bardziej przypominała jesienną pogodę – oprócz umiarkowanych temperatur można się bowiem spodziewać także opadów deszczu.

– Zarówno prognoza długoterminowa, regularna prognoza pogody, jak i prognoza sezonowa wskazują w tym kierunku. Na ten moment wszystko wskazuje na łagodną zimę do końca marca – mówi Erik Kolstad zajmujący się badaniami na temat klimatu na Uniwersytecie w Bergen.

Mimo że metody prognozowania długoterminowej pogody wciąż nie są nieomylne, eksperci zapewniają, że takie przewidywania są coraz bardziej precyzyjne.

Pierwsza połowa stycznia udowodniła już też, że na razie pogoda raczej nie zamierza dać się mieszkańcom we znaki silnymi mrozami. Według oficjalnych danych we wszystkich stacjach pomiarowych termometry odnotowały temperatury powyżej styczniowej średniej.

Uważasz, że była to łagodny początek roku? Zgadza się! Na naszych stacjach pomiarowych we wszystkich okręgach temperatura była powyżej styczniowej normy w pierwszej połowie miesiąca. Jedynie na Svalbardzie waha się między 2 stopniami powyżej i 2 stopniami poniżej normy.

To może być nowa norma

Zmiany klimatu spowodowane globalnym ociepleniem wyraźnie daje się odczuć w całej Norwegii. Eksperci zajmujący się przygotowywaniem prognoz długoterminowych są pewni, że łagodna zima staje się nieuchronnie nową normą.

– Jest całkiem prawdopodobne, powiedziałbym, prawie pewne, że zmierzamy w kierunku łagodniejszych zim. Od dziesięciu lat mamy tutaj łagodne zimy, ale będzie jeszcze łagodniej – mówi Kolstad.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
tomasz k
tomasz k 20-01-2020 22:01

Korona też topnieje , od roku się ociepliła

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas