Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Tu mają najdroższe jedzenie i najwyższe rachunki w Europie. I uwaga – nie jest to Norwegia Aktualności
Hanna Jelec 25 czerwca 2018
12:52

Tu mają najdroższe jedzenie i najwyższe rachunki w Europie. I uwaga – nie jest to Norwegia

5
Skomentuj
Żywność i napoje to jedne z najdroższych produktów w kraju fiordów. MN
Kraj fiordów to przede wszystkim wysokie zarobki i… równie wysokie ceny. Najnowszy raport Eurostatu wskazuje jednak, że dużo drożej żyje się na Islandii i w Szwajcarii. Norwegia plasuje się na trzecim miejscu w ogólnym rankingu, a w niektórych kwestiach – np. cenach mieszkań, czy rachunkach za prąd – wyprzedza ją na przykład Dania. Wśród trójki najtańszych krajów do życia znalazła się natomiast Polska.
Reklama
Opublikowany 25 czerwca raport Eurostatu może zadziwić tych, którzy sądzili, że to właśnie Norwegia jest najdroższym krajem Europy. Choć kraj fiordów nie należy wcale do tanich, według badaczy plasuje się dopiero na trzecim miejscu w ogólnym rankingu państw o najwyższych kosztach utrzymania. Dużo więcej zapłacimy za jedzenie, usługi czy rachunki np. w Szwajcarii. Norwegia wypada jednak najgorzej, jeśli chodzi o ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych – nieznacznie wyprzedza ją tylko Islandia.

Norwegia nie najdroższa, ale w pierwszej trójce

Według raportu Eurostatu najdroższymi krajami do życia są kolejno Islandia i Szwajcaria. Zaraz za nimi plasuje się kraj fiordów. Eksperci obliczyli to porównując koszty życia w tych krajach do średniej wyciągniętej z cen za produkty, usługi i koszty utrzymania w 28 państwach europejskich.

Koszty życia w Islandii przekraczają średnią aż o 66 proc. To właśnie tutaj płaci się najwięcej za jedzenie, napoje, a także alkohol i wyroby tytoniowe. Bardzo drogie są tu także meble i artykuły gospodarstwa domowego oraz ubrania. Do najwyższych w Europie należą ceny w hotelach oraz koszty związane z ochroną zdrowia.

Druga w rankingu Szwajcaria przekracza europejską średnią o 59 proc. Tu także przepłaca się za jedzenie, usługi, koszty utrzymania oraz alkohol i papierosy.

Kraj fiordów przewyższa średnią o 43 proc. Najwięcej płaci się tu za jedzenie, napoje i  alkohol – Norwegia jest jednym z państw nakładających na niego najwyższe podatki, a wyższe ceny za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe ma jedynie Islandia. W porównaniu do Danii mniej płaci się tu jednak za mieszkania, rachunki za prąd i paliwo.
Mapa przedstawia ogólne koszty utrzymania i ceny produktów oraz usług w krajach Europy. Wartość wyjściowa (100) to tzw. średnia europejska.
Mapa przedstawia ogólne koszty utrzymania i ceny produktów oraz usług w krajach Europy. Wartość wyjściowa (100) to tzw. średnia europejska.

Drogo nie tylko w Skandynawii

Średnią europejską mocno przekraczają także Szwecja i Finlandia oraz Luksemburg i Irlandia – nawet o 40 proc. W tych państwach niemało zapłacimy za jedzenie i napoje, jednak wciąż będzie to mniej niż w Norwegii.

Nieco taniej będzie w Niemczech, Francji, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii. Tu kwoty za jedzenie, napoje czy ogólnie rozumiane koszty utrzymania przekraczają średnią o ponad 20 proc.

Ceny najbardziej zbliżone do średniej europejskiej znajdziemy natomiast w Estonii, Litwie, Łotwie, Czechach i Słowacji.

Na zakupy do Polski, na wakacje na Bałkany

Do najtańszych krajów Europy należą za to Macedonia, Rumunia i… Polska. Ceny za jedzenie i produkty bezalkoholowe są tu o 44 proc. niższe od średniej europejskiej.

Jeśli chodzi o ceny alkoholu, Polska zdecydowanie opłaca się osobom mieszkającym w Norwegii. Najmniej za alkohol zapłacimy jednak na Bałkanach – w Bośni, Serbii i Macedonii. To właśnie te państwa są określane jako „idealne na wakacyjne szaleństwa”: alkohol jest tu dla Norwegów śmiesznie tani, a hotele czy ceny za jedzenie wielokrotnie niższe niż w kraju fiordów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marian Paździoch
Marian Paździoch 25-06-2018 20:59

jan kaczmarek nie wiem jak tam u ciebie z finansami ale mi stać na wydatek i w Norge i Polsce
p.s. uważaj bo wrzody dostaniesz jak będziesz tylko na zupkach chińskich

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
piotr z
piotr z 25-06-2018 20:52

Wszystko zależy od tego gdzie się mieszka - w Oslo i okolicach trzeba zarabiać w okolicach 1mln każdo z pary aby dobrze żyć. Wyjątkiem oczywiście są osoby które mają już spłacony własny dom/mieszkanie i wtedy wystarcza mniej.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 25-06-2018 18:40

No sie kalkuluje tylko waskiej grupie, ktora przekracza 250nok/h. Reszta to moze tylko dziadowac w tym kraju.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jan kaczmarek
jan kaczmarek 25-06-2018 17:28

Paździoch?Widocznie za mało majt sprzedawałeś na bazarku, mogłeś się sprężać.
W NO też majtami handlujesz?Żenada.
W NO się zarabia a mieszka i wydaje w PL.
W przeciwnym razie jesteś właśnie Paździochem....norweskim.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 25-06-2018 13:41

Co za bzdury! Jak żyłem w Polsce to dopiero było drogie życie. od 1 do 1go.

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas