Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
To może być koniec limitów w przewozie płynów. Avinor rozważa przełomową inwestycję Aktualności
Maja Zych 01 września 2019
08:00

To może być koniec limitów w przewozie płynów. Avinor rozważa przełomową inwestycję

Skomentuj
Na wprowadzenie nowoczesnej technologii skanowania bagażu zdecydowali się już Brytyjczycy. MN
Firma Avinor, obsługująca większość norweskich lotnisk, rozważa inwestycję w nowoczesne maszyny prześwietlające bagaż, które mogłyby zapoczątkować prawdziwą rewolucję w transporcie lotniczym. Trójwymiarowe rentgeny, o których jest mowa, są bowiem w stanie przeskanować walizkę z wszystkich stron, dając pracownikom kontroli możliwość na dokładne przejrzenie zawartości bagażu. Dla pasażerów mogłoby to oznaczać zmiany, które znacznie ułatwią podróżowanie – najprawdopodobniej będzie to koniec restrykcji dotyczących przewozu płynów w bagażu podręcznym.
Odgórne ograniczenia zostały wprowadzone w 2006 roku po udaremnionym ataku terrorystycznym, który miał być przeprowadzony z użyciem płynnych substancji wybuchowych.
Reklama

Przełomowa inwestycja

Maszyny, których zakup rozważa Avinor, pozwalają kontrolerom obejrzeć bagaż ze wszystkich stron i bez problemu wykryć niebezpieczną zawartość, np. substancje wybuchowe. Może to dlatego oznaczać, że wprowadzenie nowoczesnych rentgenów na norweskich lotniskach pozwoli znieść przepisy dotyczące limitów płynów przewożonych w bagażu podręcznym.

Decyzja firmy wciąż nie jest jeszcze pewna, w szczególności ze względu na ogromne koszty, jakie Avinor musiałby ponieść w związku z inwestycją.

– Rozważamy to obecnie. Biorąc pod uwagę duże koszty, na początku dotyczyłoby to tylko największych lotnisk w Norwegii – mówi szef ds. komunikacji w firmie Avinor, Kristian Løksa.

Nie tylko w Norwegii

Nowoczesną technologią zainteresowana jest obecnie nie tylko Norwegia, ale też inne kraje na całym świecie. W ostatnim miesiącu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zlecił wszystkim brytyjskim portom lotniczym wprowadzenie nowych rentgenów do 2022 roku. Obecnie testy maszyn odbywają się już na londyńskim lotnisku Heathrow. Ponadto technologia jest już przetestowana i zatwierdzona przez amerykańską Administrację ds. Bezpieczeństwa Transportu (TSA).

Mają zapobiec atakom terrorystycznym

Ograniczenia dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym zostały wprowadzone w 2006 roku, kiedy brytyjska policja odkryła plan zamachu na samolot znajdujący się w powietrzu – ataku terroryści mieli dokonać właśnie za pomocą płynnych substancji wybuchowych.Obecnie pasażerowie wszystkich linii lotniczych mogą wziąć na pokład samolotu jedynie płyny w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml, które łącznie nie przekraczają objętością 1 litra. Dodatkowo wszystkie pojemniki muszą być umieszczone w przezroczystym i zamykanym plastikowym opakowaniu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas