Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kolejna eko zmiana: na stołecznym lotnisku pasażerów wozić będa elbussy Transport i komunikacja
Natalia Szitenhelm 14 lipca 2019
08:00

Kolejna eko zmiana: na stołecznym lotnisku pasażerów wozić będa elbussy

Skomentuj
Lotnisko dotację na osiem elbussów otrzymało od Enovy, spółki podległej Ministerstwu Środowiska. materiały prasowe/Avinor
Do 2020 roku na lotnisku Oslo Gardermoen pasażerów do samolotów podwozić będą elektryczne autobusy wahadłowe, poinformowała na początku lipca spółka Avinor. Osiem elbussów, których koszt to ok. 16 mln koron, dostarczy belgijska firma VDL.
Reklama
– Rocznie z lotniska do samolotów wozimy ponad 1,2 mln pasażerów. Wprowadzenie elektrycznych autobusów wahadłowych będzie więc ważnym krokiem do obniżenia emisji spalin – Stine Ramstad Westby z Avinor. 

Lotnisko dotację na osiem elbussów otrzymało od Enovy, spółki podległej Ministerstwu Środowiska. Stine Ramstad Westby uważa, że wsparcie finansowe umożliwi zarządcom stołecznego portu lotniczego szybsze wprowadzenie eko rozwiązań. – Autobusy będą wyraźnym znakiem, że Avinor poważne traktuje wyzwania klimatyczne. Teraz trzeba przygotować odpowiednią infrastrukturę, która pozwoli przejść z autobusów z silnikiem diesla na elbussy –  mówi Westby. 

Za infrastrukturę, czyli m.in. stacje ładowania elektryków, odpowiadać będzie holenderska firma Heliox.

Lotnisko przyszłości

Avinor, zarządca stołecznego lotniska, poważnie podchodzi do tematu ochrony środowiska. Spółka w tym roku zadeklarowała, że w ciągu trzech lat o połowę zmniejszy emisję gazów cieplarnianych, a do 2030 osiągnie całkowitą bezemisyjność. Elektryczne autobusy wahadłowe zastępujące te z silnikiem diesla to więc jeden z kluczowych środków do osiągnięcia celu. 

Poza tym stołeczne lotnisko, oprócz wprowadzania w nim proekologicznych rozwiązań, staje się także coraz bardziej nowoczesne. W marcu tego roku Avinor wprowadził innowacje na płatnych parkingach przy lotnisku – automatyczny system rozpoznawania tablic rejestracyjnych i pobierania opłat. Z kolei we wrześniu 2018 rozpoczęto testy bezzałogowych odśnieżarek pasów startowych. Avinor sądzi bowiem, że proces automatyzacji znacznie usprawni transport powietrzny w Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyt konsumencki w Norwegii

Kredyt konsumencki w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas