Aktualności

Tesla 3 najchętniej kupowanym elektrykiem w Norwegii. Nie miała sobie równych

Natalia Szitenhelm

22 stycznia 2020 09:23

Udostępnij
na Facebooku
2

Tesla zostawiła pozostałe marki samochodów daleko w tyle. na zdjęciu: Tesla Model 3 stock.adobe.com/standardowa/Aleksei Potov

W 2019 roku Tesla Model 3 była najczęściej kupowanym samochodem elektrycznym w Norwegii. Model 3 zostawił daleko w tyle elektryki innych marek – Volkswagena e-Golfa i Nissana Leaf.
Reklama
Ranking przygotowany w połowie stycznia przez EV Volumes, bazę danych na temat sprzedaży samochodów elektrycznych na świecie, pokazuje, że od stycznia do grudnia 2019 Teslę Model 3 zakupiono 15 693 razy. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o najchętniej kupowane elektryki, znalazł się Volkswagen e-Golf – w 2019 sprzedano 9 195 tych aut. Ostatni na podium uplasował się Nissan Leaf, którego zakupiono 6 127 razy. 

Ranking przedstawia dane dotyczące sprzedaży zarówno hybryd z opcją zewnętrznego ładowania baterii (PHEV), jak i pojazdów w pełni elektrycznych (BEV). W 2019 BEV stanowiły 42 proc. wszystkich sprzedanych aut w Norwegii.

HEV – hybrid electric vehicles – samochody napędzane silnikiem spalinowym i elektrycznym

PHEV – plug-in-hybrid – pojazdy z napędem hybrydowym typu plug in z dwoma rodzajami zasilania, akumulator może zostać naładowany z gniazdka elektrycznego lub publicznych stacji szybkiego ładowania

BEV – battery electric vehicle – napęd w 100 proc. elektryczny, auto do napędu wykorzystuje energię elektryczną zmagazynowaną w akumulatorach

TOP 10 najczęściej kupowanych elbili w Norwegii:
MN, oprac. cleantechnica.com
Tuż za pierwszą dziesiątką jest Renault Zoe, którego zakupiono 2 090 razy i Tesla Model X – 1 966 sprzedanych egzemplarzy w 2019.
1 na 9 wszystkich sprzedawanych samochodów w Norwegii w 2019 stanowiła właśnie Tesla 3.
1 na 9 wszystkich sprzedawanych samochodów w Norwegii w 2019 stanowiła właśnie Tesla 3.
stock/adobe/com/standardowa/terryleewhite
Volkswagen e-Golf
Volkswagen e-Golf
flickr.com/MotorBlog/CC BY 2.0
Nissan Leaf
Nissan Leaf
wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Vauxford
Póki co Tesla Model 3 jest najpopularniejszym elektrykiem nad fiordami. Potwierdzają to również dane z sierpnia 2019 – statystyki rejestracji prowadzone przez Radę Informacyjną Ruchu Drogowego (OFV), które pokazują, że od stycznia do lipca nad fiordami zarejestrowano prawie 11 tys. egzemplarzy tego modelu, co jest lepszym wynikiem niż w całym 2018 roku. 

W zwycięstwie nie przeszkodziła marce nawet duża awaryjność produkowanych przez nią samochodów. W maju 2019 Rada Konsumentów (Forbrukerrådet) orzekła, że, jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną, Tesla nie ma sobie równych – wśród wszystkich producentów aut elektrycznych to właśnie na tę markę konsumenci skarżą się najczęściej. Właściciele Tesli średnio 3,5 razy częściej niż innych marek aut elektrycznych zgłaszali swoje skargi Radzie Konsumentów.

Model S stracił na wizerunkowej klapie?

Stosunkowo nisko w zestawieniu, bo dopiero na 17 pozycji, z wynikiem 1 149 sprzedanych aut w 2019 roku, uplasowała się Tesla Model S. Być może na tak słaby wynik wpływ miały problemy wizerunkowe, z którymi w 2018 roku borykali się producenci tej marki – około 80 Norwegów pozwało amerykański koncern po tym, jak zakupiony przez nich model Tesli S P85D miał zdecydowanie mniejszą moc silnika, niż zapewniano w reklamach. Producent reklamował samochód o mocy 700 KM, ale kierowcy zauważyli, że moc auta jest dużo słabsza. Wówczas na jaw wyszło, że Tesla stopniowo zmniejszała moc do 469 KM, ponieważ bateria zasilająca pojazd nie była w stanie dostarczyć wystarczającej ilości energii potrzebnej do zapewnienia obiecywanych w reklamie wyników.

Poniżej: Tesla Model S
stock.adobe.com/standardowa/evannovostro
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka

22-01-2020 22:33

Adwert napisał:
Ostatni akapit mówi o reklamie Tesli, a przecież Tesla nie produkuje reklam...
Może Tesla nie produkuje.
Reklamy Tesli są i to całkiem całkiem...

Adwert

22-01-2020 20:23

Ostatni akapit mówi o reklamie Tesli, a przecież Tesla nie produkuje reklam...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram