Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pożar zabytkowego kościoła: w środku zostały tylko zwęglone ławki Aktualności
Monika Pianowska 20 lutego 2020
09:00

Pożar zabytkowego kościoła: w środku zostały tylko zwęglone ławki

Skomentuj
W związku z pożarem rozważano ewakuację okolicznych domów, władze gminy podjęły także kroki do zwołania sztabu kryzysowego. adobe stock/ licencja standardowa
W nocy z 19 na 20 lutego, ok. godz. 3:40 policja z okręgu Innlandet otrzymała zgłoszenie o pożarze w kościele w miejscowości Dombås w gminie Dovre. Zgodnie z informacjami straży pożarnej, ogień wyrządził znaczne szkody zabytkowej budowli, m.in. doszczętnie spalił jej wnętrze i naruszył konstrukcję dachu.

Akcję utrudniał silny wiatr

Według doniesień policji alarm w kościele włączył się po godz. 3 w nocy, a pierwsze płomienie pojawiły się w okolicy głównego wejścia i wkrótce zajęły cały budynek. Kiedy służby przyjechały na miejsce, z iglicy unosiły się kłęby dymu. Akcję gaszenia pożaru utrudniał silny wiatr wiejący z zachodu, w związku z czym rozważano ewakuację okolicznych domów, władze gminy podjęły także kroki do zwołania sztabu kryzysowego.

Walka z żywiołem okazała się również skomplikowana ze względu na konstrukcję świątyni – po godz. 5 ogień rozprzestrzenił się na zewnątrz obiektu. Godzinę później policja wydała komunikat, że sytuacja jest pod kontrolą, jednak straż pożarna pozostała na miejscu na wypadek, gdyby doszło do kolejnego zapłonu możliwego szczególnie z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Poniżej: zdjęcie płonącego dachu kościoła w Dombås.

Spaliło się całe wnętrze

Obecnie nieznana jest jeszcze przyczyna wybuchu pożaru w Dombås, nie oszacowano także dokładnie strat, jednak wiadomo, że szczególnie wewnątrz budowli są one duże, nie tylko z powodu płomieni, ale i wody użytej podczas akcji. Jak relacjonuje norweska policja, ławki, drzwi i ołtarz są całe pokryte sadzą, zawalił się także zwęglony fragment dachu. Zniszczenia widać wyraźnie w głównym wejściu, wybiło się też kilka okien. W wyniku pożaru nie ucierpiała żadna osoba.
Reklama
Świątynia w Dombås to konstrukcja wzniesiona na planie krzyża w 1939 roku. Ściany zbudowano ze sparagmitu, rodzaju piaskowca, którego złoża występowały na terenie dzisiejszej Skandynawii. Dla mieszkańców gminy stanowi zarówno ważne miejsce spotkań, jak i obiekt o dużej wartości historycznej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas