Nadchodzą wielkie zakupy?

Jeszcze zdążysz z kredytem

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

Powrót kwarantanny: Polska zmienia kolor na mapie FHI

Monika Pianowska

22 października 2021 13:10

Udostępnij
na Facebooku
17

Nowe zasady wjazdu obowiązują Polaków od 25 października 2021 roku. Fot. Pixabay

Zgodnie z cotygodniową oceną sytuacji epidemicznej Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmianę kolorów kolejnych kilku krajów i regionów na mapie infekcji Europy. Oznacza to, że ich mieszkańców obowiązuje kwarantanna po przyjeździe z Norwegii. Wśród nich znalazła się Polska.
Reklama
Wymagania odbycia 10-dniowej kwarantanny wjazdowej od północy z 24 na 25 października będą dotyczyć podróżnych z Cypru, Niderlandii i Polski. W tej samej sytuacji znalazł się region stołeczny Danii. Wszystkie od teraz będą oznaczone już nie na pomarańczowo, a na czerwono.
Jeśli chodzi o Polskę, po zmianie oznaczenia z pomarańczowego na czerwony, podróżnych z Polski po przyjeździe do Norwegii obowiązują dodatkowe restrykcje. Muszą udać się na 10-dniową kwarantannę. Można ją skrócić, wykonując test PCR na COVID-19. Diagnozie można poddać się najszybciej trzy dni po przekroczeniu granicy. Izolacji można poddać się w miejscu zamieszkania, nie trzeba przebywać w tym okresie w hotelu.

Ulgi dla zielonych i pomarańczowych

Kwarantanna wjazdowa dotyczy wyłącznie podróżnych z krajów czerwonych, ciemnoczerwonych, fioletowych i szarych, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu covidowego. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia są zwolnione z kwarantanny wjazdowej bez względu na to, skąd pochodzą.
Następujące kraje nadal nie mają wymagań dotyczących kwarantanny wjazdowej (takie same wymagania dla krajów zielonych i pomarańczowych).
Paszport covidowy także zwalnia z kwarantanny.

Paszport covidowy także zwalnia z kwarantanny. Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Fabio Principe

Kraje zielone: Szwajcaria, Włochy, Malta, San Marino, Hiszpania, Watykan.

Zielone archipelagi: Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania), Madera (Portugalia), Sardynia (Włochy).

Zielone regiony nordyckie: Blekinge, Gotland, Värmland, Jämtland, Lapland SVD, Norra Karelens SVD, Södra Savolax SVD, Östra Savolax SVD, Åland.
Kraje pomarańczowe: Andora, Francja, Islandia, Liechtenstein, Monako, Portugalia, Czechy.

Pomarańczowe archipelagi: Wyspy Egejskie Południowe (Grecja), Azory (Portugalia), Baleary (Hiszpania), Korsyka (Francja), Kreta (Grecja), Wyspy Egejskie Północne (Grecja), Sycylia (Włochy).

Pomarańczowe regiony nordyckie: Västerbotten, Dalarna, Gävleborg, Halland, Jönköping, Kalmar, Kronoberg, Skåne, Södermanland, Uppsala, Västernorrland, Västra Götaland, Örebro, Östergötland, Środkowa Jutlandia, Północna Jutlandia, Zelandia, Południowa Dania, Grenlandia, Satakunta SVD, Vasa SVD, SVD Centralny Hämeenlinna, SVD Kajanaland, SVD Kymmenedalen, SVD Länsi-Pohja, SVD Karelia Południowa.

Regiony nordyckie niewymienione w spisie obszarów zielonych lub pomarańczowych posiadają trudną sytuację epidemiczną. Podróż z nich wymaga odbycia 10-dniowej kwarantanny w Norwegii.
Lista czerwonych krajów co tydzień powiększa się.

Lista czerwonych krajów co tydzień powiększa się. stock.adobe.com/licencja standardowa

Kraje czerwone: Polska, Cypr, Niderlandy, Belgia, Bułgaria, Grecja, Irlandia, Chorwacja, Luksemburg, Słowacja, Niemcy, Węgry, Austria.

Czerwone archipelagi: Wyspy Jońskie (czerwony).
Kraje ciemnoczerwone: Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowenia, Wielka Brytania.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


A G

25-10-2021 14:32

Włosi mają 80 procent zaszczepionych

A G

25-10-2021 07:39

Ja się zaszczepiłem dla świętego spokoju. Teraz mogę latać, jeździć bez problemu. A wy antyszczepionkowcy siedcie w domach. Wieczne żyć i tak nie będziecie.

Tabmoc Al Throm

25-10-2021 06:50

Szczep sie. Mi daj spokoj. Nie korzystam z nieprzetestowanych terapii genowych.

Tabmoc Al Throm

25-10-2021 06:48

Plandemic ciag dalszy.... grafenowa batalia o dusze

55555555 55555555

24-10-2021 19:43

., ?!...

krystian szurek

24-10-2021 16:55

Wlochy były najbardziej zarażone od początków panewki a teraz są na zielono bo oni położyli Kate na cowida a nasze polskie dupki z rządu dźwigają wskaźnik zarażeń by zmusić ludzi do szczepień nie tędy droga kto się miał zaszczepić to to zrobił za chwilę udupia tych co się zaszczepili będą musieli wsiąść Grzesia dwie a szczepianka dalej jest w fazie prub Dupki z rządu przestańcie mieszać weźcie się za pracę by w Polsce działo się lepiej a nie tylko sobie kieszenią wypychać zlodzieje

jacek lytaw

23-10-2021 16:26

Są tez tacy ktorzy gadają ze zaszcsepil sie by byc zdrowy. Wiec odpowiadam ubierac sie cieplo jesc zdrowo i bedzie sie zdrowym. Nie powtarzajcie po pustych slowach ze zaszczepieni zarazaja, lub ze 99%z nich lezy w szpitalach. Moja matka zmarla bo byla stara 89lat å te lekarzyny psiej natury wpisali jej ze covid....dostali kase za wypisanie nastepnego covidowego przypadku. Wiec nie opowiadajcie by sie szczepic aby byc zdrowym... Od lat byla grypa i inne choroby i tak bedzie. Covid to szmal dla instytucji lekarzy itp za dwa lata okaze sie co innego i znow beda kazac sie szczepic. PARANOJA

jacek lytaw

23-10-2021 16:18

Oj jaki ty glupi. Jak chcesz byc bezpiecznym kup sobie polise. Zaszczepiles sie tylko dla paszportu i by po cichu zarazac innych poniewaz zaszczepieni nie musza robic testow i nawet jak są chorzy chodza do pracy itd znam to z przykladow. Chcesz to sie szczep i odczep sie od ludzi ktorzy nie Chca tego czegos w swoim organizmie. Pogadam chetnie z Toba po trzech latach jakie skutki uboczne bedziesz mial o ile jeszcze bedziesz....

Tomasz Tomasz

23-10-2021 12:01

Co Ty bredzisz człowieku. Po to się szczepisz żeby być bezpieczny. Jeśli nie czujesz się bezpieczny to po co się szczepisz. Możesz nosić jeszcze maseczkę lub wziąć więcej dawek szczepionki albo sam się całkiem odizoluj i będziesz bezpieczny.

Czytaj ze zrozumieniem, ja jako zaszczepiony czuję sie bezpiecznie, ale nie mam zamiaru być dotkniety przez wszystkie restrykcje, przez osoby nie zaszczepione. Dlatego izolować anty szczepionkowców,niech płaca ciężkie pieniądze za testy, i kawarantanna 14 dni hotelowa, może to pomoże,by poszli po rozum do głowy.

Pawel 04

23-10-2021 11:45

Co Ty bredzisz człowieku. Po to się szczepisz żeby być bezpieczny. Jeśli nie czujesz się bezpieczny to po co się szczepisz. Możesz nosić jeszcze maseczkę lub wziąć więcej dawek szczepionki albo sam się całkiem odizoluj i będziesz bezpieczny.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram