Rozlicz podatek do 31 maja

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Polska wychodzi z lockdownu: te branże wznowią działalność. Oto scenariusz na maj

Natalia Szitenhelm

28 kwietnia 2021 10:03

Udostępnij
na Facebooku
Polska wychodzi z lockdownu: te branże wznowią działalność. Oto scenariusz na maj

Nowe decyzje w związku z luzowaniem obostrzeń ogłosił dziś m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski. /zdjęcie ilustracyjne flickr.com/Fot: Krystian Maj/KPRM/CC BY-NC-ND 2.0

Było wiele spekulacji i przecieków co do tego, które branże otworzą się w maju. 28 kwietnia na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski rozwiali wszelkie wątpliwości. Oto, jak Polska będzie wychodzić z lockdownu.
- Koronawirus to cały czas bardzo groźna choroba - rozpoczął konferencję premier Morawiecki. - Od tego, jaka będzie dynamika w tych kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy harmonogram działań - wyjaśnił.

„Trzecia fala się przełamała”

- Wszystko wskazuje na to, że trzecia fala z dużym prawdopodobieństwem się przełamała. Koronawirus jest jednak dalej groźny dla nas, nie możemy o tym zapominać. Dziś zaprezentujemy sekwencje odmrażania gospodarki uzależnioną od konkretnych kryteriów. Wiem, że wirus nie zniknie nagle (...), w związku z tym musimy zachować elastyczność reagowania, gdyby pogorszyła się sytuacja epidemiczna - dodał szef rządu.
Premier zaapelował także o szczepienie się na covid-19. - Tylko szczepiąc się powszechnie, będziemy mogli zapomnieć o koronawirusie - podsumował.

Otwarcie gospodarki

Premier nakreślił rządowy plan. - Plan obowiązuje do końca maja. Od 1 maja część aktywności sportowych zostanie odmrożona, w tym w zamkniętych obiektach sportowych. Od 4 maja wracają galerie handlowe. Po przerwie majowej do szkoły wracają dzieci z klas 1-3. Otwieramy wtedy także galerie i muzea. 8 maja działalność wznawiają hotele - zapowiedział. 

Szczegóły dotyczące otwarcia wielu branż przedstawił minister zdrowia. Adam Niedzielski poinformował, że rząd rezygnuje w maju z regionalizacji obostrzeń. Rząd wprowadza też dwutygodniowe tempo luzowania restrykcji - władze chcą przez ten czas obserwować sytuację epidemiczną pomiędzy poszczególnymi etapami.

Plan na maj

- Od 1 maja wprowadzamy jednolite zasady w cały kraju, które dotyczą przede wszystkim sportu. Aktywności muszą odbywać się na powietrzu. (...) Otwieramy też wszystkie obiekty sportowe dla grup dzieci i młodzieży - poinformował szef resortu.
Od 4 maja:
-wszystkie klasy 1-3 mają wrócić do nauki stacjonarnej
- centra handlowe, sklepy budowlane, instytucje kultury mogą wznowić działalność.
Od 8 maja:
- hotele mogą wznowić działalność z obłożeniem 50 proc. miejsc

Drugi etap

Rząd od 15 maja wprowadza drugi etap luzowania obostrzeń. - Być może zaproponujemy wtedy brak obowiązku noszenia maseczek na twarzy na zewnątrz - na świeżym powietrzu, z zachowaniem dystansu 1,5m. W związku z tym otwieramy gastronomię na świeżym powietrzu.

Od 15 maja można też będzie organizować imprezy okolicznościowe, np. wesela czy komunie, z limitem gości - 25 osób.

Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Koniec maja

Od 29 maja rząd całkowicie otwiera gastronomię z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego - z maksymalnym obłożeniem 50 proc. miejsc. Będzie można również organizować imprezy okolicznościowe z limitem do 50 osób. Z limitem połowy maksymalnego obłożenia będą mogły otworzyć się też siłownie, solaria, kluby fitness. 

- Mamy nadzieję, że 29 maja do trybu stacjonarnego powróci cała edukacja - podsumował minister Niedzielski. 
Tak ma wyglądać ostatni etap luzowania obostrzeń w maju: 
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok