Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pobity, ale zadowolony. Norweg-terrorysta wciąż nie chce zeznawać Aktualności
Monika Pianowska 13 sierpnia 2019
13:19

Pobity, ale zadowolony. Norweg-terrorysta wciąż nie chce zeznawać

4
Skomentuj
Manshaus pozostanie w areszcie jeszcze cztery tygodnie, z czego dwa w odosobnieniu, bez możliwości odwiedzin i dostępu do mediów fot. NTB scanpix/Associated Press/East News
Philip Manshaus, mężczyzna oskarżony o terroryzm i zabójstwo przyrodniej siostry, był już wcześniej zgłaszany policji, lecz informacje uznano za niejasne. Ponadto należał do klubu strzeleckiego i mógł mieć dostęp do nielegalnej broni, poinformował 12 sierpnia w czasie konferencji prasowej szef Norweskich Służb Bezpieczeństwa (PST) Hans Sverre Sjøvold.
Tego samego dnia Manshaus pojawił się na przesłuchaniu w sądzie w Oslo, gdzie ogłoszono, że Norweg pozostanie w areszcie jeszcze cztery tygodnie, z czego dwa w odosobnieniu, bez możliwości odwiedzin i dostępu do mediów. 21-latek wciąż nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów, nie chce zeznawać i prosi o wyjście na wolność. Uwagę mediów przykuła jednak głównie jego postawa – sieć obiegły nagrania i zdjęcia, na których opanowany i posiniaczony Manshaus uśmiecha się w obecności kamer i reporterów.
Reklama

Nic na to nie wskazywało

Służby bezpieczeństwa potwierdziły, że w ubiegłym roku do policji dotarły informacje o podejrzanym zachowaniu Philipa Manshausa, 21-letniego Norwega, który 10 sierpnia wtargnął uzbrojony do meczetu w Baerum i otworzył ogień. Chociaż napastnika udało się obezwładnić, a lekkie obrażenia odniosła tylko jedna osoba przebywająca w świątyni, Manshausa oskarżono o terroryzm.

Okazało się bowiem, że na forach internetowych dzielił się antyimigranckimi poglądami oraz zachęcał do prowadzenia wojny o czystość rasy, a inspirował go m.in. odpowiedzialny za masakrę w Nowej Zelandii Brenton Terrant. Manshaus napisał w jednym z postów, że został przez niego wybrany do kontynuowania misji i podziękował mu słowami: „Było świetnie, Valhalla czeka”, wskazując na mityczne miejsce spoczynku bohaterskich wojowników.
Smilte da han ankom retten

Jego siostra była Azjatką

Philip Manshaus ma również odpowiedzieć za zabójstwo swojej przyrodniej siostry, Johanne Zhangjia Ihle-Hansen, której ciało znaleziono w mieszkaniu w Baerum w dniu napadu na meczet. 17-latka została zastrzelona. Jak podają norweskie media, dziewczyna była adoptowana córką partnerki ojca Philipa Manshausa i miała chińskie korzenie.

Jak tłumaczył szef PST, po otrzymaniu ubiegłorocznego zgłoszenia policja nie podjęła kroków wobec aresztowanego obecnie Norwega, ponieważ informacje były dość niejasne, a przede wszystkim nie wskazywały, że mężczyzna planował zamach.
Wiadomo natomiast, że Philip Manshaus wkroczył do meczetu uzbrojony w kilka rodzajów broni oraz przez pewien czas uczęszczał do szkoły strzeleckiej. Posiadał kilka egzemplarzy legalnie, broń była zarejestrowana. Policja nie wyklucza jednak, że 21-latek miał też dostęp do nielegalnej broni i mógł ją mieć przy sobie podczas zamachu.

Pobity, ale uśmiechnięty

Philip Manshaus pojawił się 12 sierpnia na zamkniętym przesłuchaniu w sądzie w Oslo. Nadal odmawia składania zeznań i nie przyznaje się do zarzutów. W wideo- i fotorelacjach z sądu widać wyraźne obrażenia na twarzy i szyi Norwega – prawdopodobnie wynik akcji obezwładniania napastnika w czasie nieudanej próby dokonania zamachu. Jak twierdzą służby bezpieczeństwa, Manshaus planował odebrać życie wielu muzułmanom, którzy mieli akurat modlić się w świątyni, jednak na miejscu zjawił się, gdy wierni zdążyli je opuścić. Atak 21-latkowi udaremnili trzej mężczyźni ze Wspólnoty Islamskiej, których zastał w budynku.
Uwagę mediów przykuło zachowanie Norwega w sądzie – mimo sińców i zadrapań sprawiał wrażenie opanowanego i wręcz zadowolonego, kilka razy uśmiechnął się w stronę kamer. Wiadomo, że najbliższe cztery tygodnie spędzi w areszcie, dwa z nich w całkowitej izolacji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
55555555 55555555
55555555 55555555 14-08-2019 18:52

Ach mu ten 69 latek gębę obił...hahahaha ...ludzie kto w to wierzy

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas