Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweska księgarnia sprzedawała manifest Breivika. Nie miała o nim pojęcia Aktualności
Monika Pianowska 20 marca 2019
15:10

Norweska księgarnia sprzedawała manifest Breivika. Nie miała o nim pojęcia

Skomentuj
W związku z upamiętnieniem ofiar zamachów z 22 lipca 2011 w Oslo powstało 22. juli-senteret. Wśród eksponatów znajdują się materiały dowodowe zebrane przez policję od odpowiedzialnego za śmierć ponad 70 osób Andersa Breivika. wikimedia.org/ fot. Wolfmann/ CC BY-SA 4.0
Jeszcze kilka dni temu popularna księgarnia wysyłkowa posiadała w swoim asortymencie nacjonalistyczny manifest 2083. Europejska Deklaracja Niepodległości autorstwa Andersa Behringa Breivika, Norwega odsiadującego najwyższy z możliwych wyroków w kraju fiordów za masakrę, której dokonał w 2011 roku. Tekst terrorysty można było nabyć za około 1000 koron przez norweską wersję portalu Adlibris.
Jak się okazało, publikacja była dostępna dla kupujących od września ubiegłego roku. Przedstawiciele tłumaczą jednak, że bez ich wiedzy, a kiedy sprawa wyszła na jaw, natychmiast wycofali tekst Breivika ze sprzedaży, ponieważ jego treść jest niezgodna z polityką i poglądami firmy. Kontrowersyjny manifest zauważył na portalu norweski dziennik NRK, który również powiadomił o tym księgarnię.
Reklama

„Trudno wszystko kontrolować”

Adlibris to księgarnia internetowa posiadająca w ofercie ponad 15 milionów tytułów. Zamówione przez użytkowników portalu egzemplarze są jednak importowane bezpośrednio od wydawców rozproszonych po całym świecie, dlatego – jak tłumaczą norweskiej prasie reprezentanci księgarni – nie wszystkie procesy da się kontrolować i nie każdą pozycję zaakceptować przed wprowadzeniem jej do asortymentu online. Podobnie było w przypadku manifestu Breivika. Tekst Norwega dało się co prawda zamówić na stronie Adlibris, ale realizacją miał się zająć portal Lulu.com, świadczący druk na życzenie.

Zgodnie z regulaminem portalu wszelkie tytuły naruszające jego politykę są natychmiast usuwane ze sprzedaży, a do takich należy ponad 1500-stronicowy zbiór tekstów stworzony przez Andersa Behringa Breivika. Problem w tym, że przez kilka ładnych miesięcy widniał w ofercie zupełnie niezauważony przez pracowników Adlibris. Żaden z klientów księgarni nie zapragnął jednak dodać manifestu norweskiego przestępcy do księgozbioru, lecz gdyby nawet ktoś by się na to zdecydował, zysk Adlibris przeznaczyłoby na cele charytatywne – zapewniają zarządcy księgarni.

Zakazane kompendium

Europejska deklaracja niepodległości masowy morderca Anders Breivik – odpowiedzialny za zamachy terrorystyczne w Norwegii z 22 lipca 2011 roku, w których zginęło prawie 80 osób – opublikował i zaczął rozpowszechniać w internecie w dniu ataków. To kompendium, w którym opisuje swój światopogląd oparty m.in. na skrajnym nacjonalizmie, konserwatyzmie, rasizmie i islamofobii, nawołując jednocześnie do walki z tzw. Eurabią i islamem i ratowania w ten sposób europejskiego chrześcijaństwa.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas