Aktualności

Ogromna dotacja na sektor morski. Rząd daje ponad 3 000 000 000 koron

Agnieszka Wiśniewska

16 czerwca 2020 15:00

Udostępnij
na Facebooku

Norweski rząd chce wspierać przemysł morski, tak aby po kryzysie spowodowanym epidemią COVID-19 wciąż była to konkurencyjna na światowym rynku gałąź gospodarki. adobe stock/ licencja standardowa autor: Wioletta

Norweski rząd chce przeznaczyć około 3,6 miliarda NOK na tzw. pakiet zielonej konwersji. To środki finansowe, na które składają się ogólne programy dla przedsiębiorstw oraz dofinansowania na ekologiczną restrukturyzację i rozwój nowych gałęzi przemysłu morskiego.
Minister przemysłu Iselin Nybø, po rozmowach z przedstawicielami gałęzi przemysłu morskiego, 15 czerwca przedstawiła plany rządu. Określono trzy główne potrzeby branży, wśród których znalazło się między innymi zapewnienie ze strony rządu projektów aktywizujących przemysł morski, wsparcie w zachowaniu płynności finansowej i kapitału obrotowego oraz pomoc w zakresie inwestycji w ekologiczną żeglugę.

Kto dostanie pieniądze?

W związku z sytuacją gospodarczą wywołaną wybuchem epidemii koronawirusa, norweskie władze zmieniły budżet krajowy i zaproponowały pakiety kryzysowe. Trzeci z nich przewiduje, że z 3,6 mld NOK 1,2 miliarda NOK trafi na finansowanie projektów w norweskim sektorze morskim, a także na rozwój ekologicznej żeglugi.
Norweski rząd chce między innymi przeznaczyć 684 milionów NOK na tzw. pakiet stoczniowy. Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę i modernizację statków oraz na działalność Instytutu Badań Morskich i Urzędu Rybołówstwa. Trzeci pakiet kryzysowy przewiduje także 510 mln NOK na rozwój żeglugi ekologicznej. Z tych środków ma zostać sfinansowane na przykład wprowadzenie do eksploatacji promów o niskiej i zerowej emisji.
Działania Enova przyczyniają się między innymi do rozwoju odnawialnych źródeł energii.
“Zielony pakiet” przewiduje także przekazanie 2 miliardów koron norweskiemu przedsiębiorstwu Enova. Środki finansowe będą przeznaczone na rozwój morskiej energetyki wiatrowej i wydobycie minerałów z dna morskiego.

To kolejny krok

Trzeci pakiet kryzysowy to kontynuacja wsparcia ze strony norweskiego rządu dla biznesu związanego z morzem. Pod koniec maja 2020 roku przedsiębiorstwa z branży morskiej otrzymały około 500 milionów NOK. Składały się na to dwa programy: rekompensat dla przedsiębiorstw oraz program gwarancji kredytowych.Jesienią zaś rząd planuje przedstawić raport, który wskaże kierunek rozwoju norweskiej polityki morskiej. – Wkraczamy w decydującą dekadę dla morza i klimatu – informuje resort w komunikacie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram