Aktualności

Norweska firma odbija piłeczkę: przegrała proces z Polakami, ale złożyła apelację

Monika Pianowska

13 września 2019 00:00

Udostępnij
na Facebooku
1

W lipcu sąd orzekł, że poszkodowanym 45 związkowcom należy się w sumie 18,1 miliona koron. wikimedia.org / Andreas Haldorsen / CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.no)

W lipcu polscy pracownicy wygrali proces przeciwko firmie z branży łososiowej, Sund Laksepakkeri. Sąd Rejonowy w Bergen uznał wówczas, że spółka wbrew prawu nie chciała zatrudnić Polaków, ponieważ ci należeli do związków zawodowych. Dodatkowo zgodnie z wyrokiem na przedsiębiorstwo nałożono karę finansową w wysokości 18,1 miliona koron.
Poszkodowanych 45 związkowców nie otrzymało jeszcze należności i 15 września czeka ich kolejna runda w sądzie – przegrana strona złożyła bowiem apelację.

“Polacy byli konfliktowi”

Od maja do lipca trwał proces Polaków i firmy Sund Laksepakkeri, która ostatecznie usłyszała niekorzystny dla siebie werdykt. Sąd orzekł, że po bankructwie spółki Norse Production, norweskiej firmy z branży przetwórstwa rybnego przejętej przez Sund Laksepakkeri w 2018 roku, jej nowy właściciel złamał zasadę pierwszeństwa zatrudnienia gwarantowanego po upadłości oraz zakaz dyskryminacji. Przedsiębiorstwo nie zaoferowało bowiem umów 45 byłym polskim pracownikom. Według nich to z powodu ich przynależności do związków zawodowych, do czego przychylił się sąd, ustalając również odszkodowanie wynoszące prawie 20 milionów koron do wypłacenia przez firmę i podziału między poszkodowanymi. Ponadto przedsiębiorstwo miało ponieść koszty procesu sądowego.
Jak jednak informuje portal FriFagbevegelse, Sund Laksepakkeri odwołało się od wyroku. Przedstawiciele firmy uznali, że w czasie procesu nie rozpatrzono kluczowych aspektów, jak nieporozumienia między polskimi pracownikami a Norse Production, które miały miejsce w przeszłości. Ich zdaniem po strajku zatrudnieni nie chcieli wykonywać swoich obowiązków i byli konfliktowi. Firma podkreśla jednak przede wszystkim, że wcale nie kontynuuje działalności Norse Production.
Reklama

Historia się nie skończyła

To nie pierwszy raz, kiedy pracownicy przetwórni ryb domagali się swoich praw. Jesienią 2017 roku prawie setka pracowników Norse Production strajkowała, walcząc o umowę zbiorową  – a taką nie mogli cieszyć się pracownicy należący do związków zawodowych. Po pięciu tygodniach protestów i negocjacji związkowcy otrzymali egzekwowane warunki współpracy. W czerwcu 2018 roku jednak przedsiębiorstwo zbankrutowało, a jego dotychczasowe lokale, dostawców i klientów przejęło Sund Lakspakkeri.

Źródło: frifagbevegelse.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kolo Kolo

26-02-2020 17:05

witam.Pracowałem w tej firmie 5 tygodni.Uczciwie sie rozliczyli

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram