Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Norwegia uległa rosyjskim żądaniom. W tle groźba wypowiedzenia porozumienia granicznego

Emil Bogumił

07 lipca 2022 11:33

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegia uległa rosyjskim żądaniom. W tle groźba wypowiedzenia porozumienia granicznego

Na zdjęciu: Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Barentsburgu. Fot. Bjoertvedt, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o przepuszczeniu na granicy rosyjskiego transportu zmierzającego na Svalbard. Przetrzymywane od 29 kwietnia kontenery zawierały m.in. siedem ton żywności. Rosjanie zwracali uwagę, że niespełnienie żądań może doprowadzić do rewizji granic wyznaczonych na Morzu Barentsa.
Reklama
Rosyjski transport przekroczył granicę w Storskog 2 lipca. Trzy dni później wysłano go z Tromsø na Svalbard. Jak tłumaczy norweskie MSZ, władze kraju fiordów nie miały na celu wstrzymywania dostaw na archipelag. – Ze względu na sankcje kontenery nie mogły wjechać pojazdem zarejestrowanym w Rosji. Do Tromsø przetransportował je norweski przewoźnik – precyzowała 6 lipca na łamach NRK Ane Haavardsdatter Lunde z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– To efekt intensywnych negocjacji i dobrego dialogu między naszymi instytucjami. Sytuacja ustabilizowała się, a dotkliwy problem został zlikwidowany – komentuje sprawę Siergiej Gushchin, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Barentsburgu. Wcześniej rosyjscy dyplomaci wysłali norweskiemu MSZ list, w którym żądali rozwiązania problemu.

Porozumienie graniczne do poprawy?

Zarówno norwescy, jak i rosyjscy dyplomaci utrzymują, że umożliwienie przetransportowania towarów jest wynikiem negocjacji obu stron i troską o przestrzeganie założeń Traktatu Spitsbergeńskiego. W tle decyzji znalazły się słowa Wiaczesława Wołodina, przewodniczącego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. We wtorek 5 lipca zwrócił się do parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, z prośbą o ponowne rozważenie porozumienia o linii podziału granic między Norwegią a Rosją.
Porozumienie w sprawie linii podziału podpisano w 2010 roku. Było negocjowane przez 40 lat.

Porozumienie w sprawie linii podziału podpisano w 2010 roku. Było negocjowane przez 40 lat.Fot. NormanEinstein, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Deputowani mieliby podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego zawieszenia lub rozwiązania umowy dotyczącej wyznaczenia granicy morskiej na Morzu Barentsa. Temat podjął m.in. Michaił Matwiejew z Rosyjskiej Partii Komunistycznej. – Daliśmy Norwegii 175 tys. kilometrów kwadratowych Morza Barentsa. Dziś widzimy, jak Norwegia ogranicza dostawy żywności naszym mieszkańcom na Svalbardzie – mówił w rozmowie z agencją RIA.

„Tłem są wydarzenia w Ukrainie”


Na słowa rosyjskich polityków zdecydowanie zareagowali Norwegowie. – To ze strony rosyjskiej poważne zagrożenie zniszczenia najważniejszej współpracy, jaką obserwowano pomiędzy Norwegią i Rosją po wojnie – skomentowała na łamach NRK Julie Wilhelmsen, badaczka w Norweskim Instytucie Spraw Zagranicznych (NUPI). Część zdań jest bardziej zdecydowana. – To bardzo dramatyczna sytuacja. [...] Nie możemy być pod presją, musimy być stanowczy. Tłem wszystkiego jest to, co dzieje się w Ukrainie. Nie możemy pozwolić, by Putin tam wygrał – zwraca uwagę Rune Rafaelsen, były burmistrz Sør-Varanger (Troms og Finnmark, angażujący się w przeszłości we współpracę rosyjsko-norweską.

– To odwet za zachodnie sankcje – krótko skomentował sprawę premier Jonas Gahr Støre. Sprawę skomentowała także minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt. – Norwegia nie naruszyła Traktatu Spitsbergeńskiego. Do zatrzymania rosyjskiego transportu doszło na podstawie sankcji, które zabraniają rosyjskim firmom transportowym pracę na terytorium Norwegii – podsumowała.

Źródło: NRK, NTB, Borsen, MojaNorwegia
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

07-07-2022 18:25

Putin cię namierzy i wydy.ma...

Bartek Krupa

07-07-2022 14:58

Czy rosja coś komuś dała? Zwykle kradnie i niszczy, więc może jakieś dowody na poparcie tej tezy?

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram