kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Norwegia łagodzi niektóre środki kontroli zakażeń. Najsurowsze pozostają bez zmian

Monika Pianowska

18 stycznia 2021 15:07

Udostępnij
na Facebooku

Premier Erna Solberg ogłosiła złagodzenie niektórych środków kontroli koronawirusa w Norwegii. flickr.com/Statsministerens kontor/ fot. Ida Dahl Nilssen/SMK/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

18 stycznia premier Erna Solberg podczas przemówienia w Stortingu i transmitowanej konferencji prasowej przedstawiła najnowszą ocenę sytuacji epidemicznej w kraju fiordów i ogłosiła nowe postanowenia norweskiego rządu w sprawie środków kontroli zakażeń koronawirusem. Wiadomo, że część z nich zostanie wkrótce złagodzona. Najsurowsze, związane m.in. z przejazdem przez granicę, pozostają jednak bez zmian.
– Mimo że środki wydają się działać, a wskaźniki infekcji nieco spadły, sytuacja jest nadal niepewna. Widzimy, jak infekcja uderza w otaczające nas kraje i powoduje choroby i śmierć. Postaramy się tego uniknąć w Norwegii. Dlatego kontynuujemy surowe środki krajowe i jedną z najbardziej rygorystycznych kontroli granicznych w Europie – powiedziała premier Solberg.

Młodzież może wrócić do zajęć sportowych

Na najnowszych decyzjach rządu skorzystają z pewnością dzieci i młodzież. Krajowy poziom zagrożenia epidemicznego w szkołach średnich został bowiem obniżony z czerwonego na żółty. Ewentualne utrzymanie czerwonego poziomu będzie zależało od gminy.

Nie odradza się już również ćwiczeń i zajęć rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. Osoby poniżej 20. roku życia mogą normalnie trenować i uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Mogą również zostać zwolnione z zalecenia zachowania odległości 1 metra, jeśli jest to konieczne do wykonywania danej aktywności. Dozwolone są zatem treningi w klubach, drużynach i związkach, ale mecze, puchary, zjazdy itp. należy jeszcze odłożyć.

Można się spotkać, ale nie przy piwie w barze

Zła wiadomość dla branży gastronomicznej: chociaż pandemia właśnie na niej odbiła się w Norwegii wyjątkowo silnie, rząd zdecydował podtrzymać do odwołania zakaz serwowania alkoholu w pubach, barach, restauracjach czy kawiarniach. Nowa ocena sytuacji ma jednak zostać przeprowadzona już w przyszłym tygodniu.
Każdy wciąż powinien maksymalnie ograniczyć kontakty społeczne, jednak władze zachęcają do kameralnych spotkań się na świeżym powietrzu, a jeśli chodzi o spotkania w pomieszeniu, lepiej, aby nie uczestniczyło w nim więcej niż 5 gości oprócz tych, którzy już mieszkają razem. Nadal należy w ich trakcie zachować dystans. Dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych mogą przyjmować wizyty z własnej grupy czy klasy.
Maksymalnie dziesięć osób może się spotkać na prywatnych spotkaniach poza własnym domem, takich jak przyjęcie urodzinowe w wynajmowanym lokalu. Jeśli prywatne spotkanie odbywa się na zewnątrz, limit wynosi 20 osób.
Maksymalnie dziesięć osób może brać udział w halowych imprezach sportowych, kulturalnych, seminariach, spotkaniach filozoficznych, ceremoniach itp., ale na stałych miejscach na widowni może siedzieć 200 osób. W pogrzebach natomiast limit uczestników to 50, nawet jeśli nie są im przypisane siedzenia. Maksymalnie 200 osób może przebywać na imprezach plenerowych, a nadal 600, jeśli wszyscy na widowni siedzą na stałych miejscach.
Nie zmieniły się porady związane z podróżą za granicę: odradza się wszelkie wyjazdy, które nie są konieczne. Za podróż konieczną uważa się np wyjazd na studia. Niemniej wszystkie uniwersytety, kolegia i czy szkoły wyższe powinny w miarę możliwości korzystać z nauczania cyfrowego, unikać większych wykładów i zgromadzeń. Nadal nie odradza się pobytów w hytcie zlokalizowanej na terenie Norwegii w towarzystwie współlokatorów.

Przeniesienie pracy do biura domowego zaleca się wszystkim, którzy mają taką możliwość.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram