Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jutro strajk na kolei. Możliwe utrudnienia w całym kraju Aktualności
Natalia Szitenhelm 09 października 2019
08:00

Jutro strajk na kolei. Możliwe utrudnienia w całym kraju

Skomentuj
Dwugodzinny strajk może spowodować kolejne opóźnienia w godzinach popołudniowych. MN
10 października od godz. 12 do 14 odbędzie się strajk polityczny zorganizowany przez związki zawodowe: Norweski Związek Maszynistów (NLF) i Norweski Związek Kolei (Norsk Jernbaneforbund). W związku z tym w tych godzinach nie będą kursować pociągi m.in. z dworca głównego w Oslo. Oprócz tego w stolicy, Bergen, Trondheim i Stavanger odbędą się demonstracje.
Reklama
Tego dnia w południe wszystkie pociągi towarowe i pasażerskie w całym kraju zatrzymają się na najbliższej stacji, z której odjadą o godz. 14. Niektóre połączenia zostaną tego dnia anulowane. Bane NOR informuje też, że podróżni muszą spodziewać się opóźnień po południu na lokalnych i międzymiastowych trasach.

Zastępczej komunikacji nie będzie

Zła wiadomość dla pasażerów jest taka, że nie przewiduje się zastępczej komunikacji w związku ze strajkiem, jak również zwrotu kosztów poniesionych na alternatywny transport. Jednak, jak informuje Vy, możliwy jest zwrot pieniędzy za niewykorzystany w tym czasie bilet.

Poniżej: komunikat Vy zamieszczony za pośrednictwem Twittera

Flytoget

Pasażerowie, którzy tego dnia wybierają się na lotnisko, powinni przeznaczyć więcej czasu na podróż. Ostatni przed strajkiem Flytoget z Jernbanetorget odjedzie o godz. 11.40. Pierwszy kurs po strajku jest zaś zaplanowany na 14.
 
Z lotniska (Oslo Lufthavn) Flytoget przed strajkiem wyruszy o: 10.50 do Drammen i 11.40 do Oslo S. Po strajku pierwszy kurs jest o godz. 14 do Stabekk. Godziny, jak informuje przewoźnik, mogą jednak nieznacznie ulec zmianie.

Kość niezgody

NLF i Norsk Jernbaneforbund strajkują przeciwko wprowadzeniu tzw. IV pakietu kolejowego UE. Jeśli Storting przegłosuje projekt, Norwegia odda Unii Europejskiej prawo do decydowania o norweskiej kolei. UE będzie m.in. odpowiedzialna za organizowanie przetargów, pozwoli także przewoźnikom kolejowym we własnym zakresie decydować o zasadach dotyczących kompetencji pracowników, szkoleń personelu itp. Protestujący chcą zaś, by Norwegia nie straciła suwerenności na tym polu.

IV pakiet kolejowy to zbiór unijnych przepisów z 2016, które wyznaczają kierunek, w jakim podążać ma rynek europejskich przewozów pasażerskich. Pakiet kolejowy wymaga nowelizacji prawa krajowego danego państwa członkowskiego. Przepisy UE wprowadzają zmiany m.in. w określaniu zasad wyboru przewoźników kolejowych w pasażerskich przewozach.

Ostatni strajk maszynistów miał miejsce w 2016 roku, kiedy Vy (wtedy jeszcze NSB) odwołało około 200 pociągów. Według szacunków strajk wpłynął na ok. 20 tys. podróżnych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas