Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

Infekcja covid-19 na zagranicznych wakacjach: norweski rząd radzi przemyśleć wyjazd

Monika Pianowska

26 lipca 2021 17:40

Udostępnij
na Facebooku

Wracających z wakacji w Hiszpanii w kraju fiordów czeka 3-dniowa kwarantanna hotelowa. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Katarzyna Judycka

Chociaż wielu Norwegów deklaruje, że tegoroczne lato znowu spędzi w kraju fiordów, sporo osób korzysta jednak z możliwości wyjazdu na wakacje za granicę po długim czasie lockdownu i utrudnionych podróży do innych państw. To jednak wciąż wiąże się z pewnym ryzykiem.
Reklama
Mimo że bowiem w wielu popularnych kurortach wskaźniki zakażeń koronawirusem są niskie, a spory odsetek chociażby europejskiego społeczeństwa już się zaszczepił, infekcje covid-19 wciąż stanowią zagrożenie. Co więc się stanie, gdy podczas wyjazdu zagranicznego mieszkańcy Norwegii zarażą się koronawirusem? Odpowiada norweski rząd.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże, które nie są bezwzględnie konieczne do wszystkich krajów spoza UE/EOG, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Rada Podróży obowiązuje do 10 sierpnia 2021 r.

Wakacje pod znakiem covid-19

Poziom infekcji koronawirusowych zwiększył się w ostatnich tygodniach w kilku najczęściej odwiedzanych miejscowościach wypoczynkowych, w wyniku czego odnotowano przypadki norweskich turystów zakażonych covid-19 za granicą. Wśród nich, zgodnie z komunikatem regjeringen.no, znalazły się osoby, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa.
Niektórzy zostali poproszeni o opuszczenie hotelu i znalezienie miejsca odpowiedniego do odbycia izolacji i kwarantanny. To jednak w obszarach o dużej liczbie infekcji i bez znajomości lokalnego języka okazało się niełatwym zadaniem. Ponadto wygenerowało dodatkowe koszty.

Po zarażeniu się koronawirusem za granicą turyści z Norwegii muszą wziąć poprawkę na to, że ich powrót do domu do czasu zakończenia okresu izolacji i całkowitego ustąpienia objawów covid-19 może się opóźnić. Zwykle wystarczy negatywny wynik testu, aby wrócić do ojczystego kraju, jednak na taki rezultat po chorobie zwykle trzeba trochę poczekać.

Trzeba śledzić statystyki i skontaktować się z ubezpieczycielem

Norweskie władze apelują, aby przed wyjazdem samemu ocenić, czy podróż jest w ogóle wykonalna i bezpieczna. Ważne jest również, aby zawczasu skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i upewnić się, czy w razie niepożądanych sytuacji, jak zarażenie się covid-19 w czasie zagranicznych wakacji, przysługuje jakakolwiek forma pomocy lub odszkodowanie.

Ponadto sytuacja infekcji w Europie stale się zmienia, więc może przykładowo wpłynąć na to, czy podróżni będą musieli poddać się kwarantannie po powrocie do Norwegii z kraju o wyższym poziomie zakażeń, jeśli w czasie urlopu zmienił się jego status epidemiczny na mapie ECDC lub FHI. 

Przykładowo, na podstawie cotygodniowej oceny sytuacji epidemicznej Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI), zmieniły się przepisy wjazdowe do kraju fiordów dla podróżnych wracających z Hiszpanii, Niderlandów, Wielkiej Brytanii, Cypru czy Krety w Grecji. Na mapie infekcji FHI od 26 lipca zmieniły kolor na czerwony lub ciemnoczerwony, co oznacza, że po powrocie z tych państw/regionów obowiązuje trzydniowa kwarantanna hotelowa.

fhi

Norweski rząd zaleca dlatego śledzenie aktualizacji mapy infekcji Instytutu Zdrowia Publicznego. Należy również pamiętać, że lokalne środki kontroli emisji koronawirusa mogą się szybko zmienić, jeśli wymaga tego sytuacja, co z kolei może mieć konsekwencje dla przebywających w danym regionie podróżnych.

W razie pilnej potrzeby pomocy konsularnej można skontaktować się z najbliższą norweską placówką służby zagranicznej lub z centrum operacyjnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod numerem +47 23 95 00 00 lub pod adresem UDops@mfa.no.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram