Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Aktualności

Wariant Delta dominującą odmianą koronawirusa w Norwegii. Czy to początek czwartej fali?

Monika Pianowska

22 lipca 2021 16:00

Udostępnij
na Facebooku

Odmiana Delta (B. 1.617.2) została po raz pierwszy wykryta w Indiach w grudniu 2020, a obecnie stała się wariantem dominującym w Wielkiej Brytanii, Danii, Portugalii, RPA, Singapurze i Rosji. stock.adobe.com/ fot. Dan74/ tylko do użytku redakcyjnego

Wariant Delta stał się dominującą odmianą koronawirusa w Norwegii, potwierdza Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Szefowa instytutu, Camilla Stoltenberg, spodziewa się ​​w nadchodzącym czasie wzrostu infekcji w kraju fiordów, w którym istotną rolę odegra Delta, jednak nie chce używać określenia „czwarta fala”.
– Wariant Delta wydaje się rozprzestrzeniać szybciej i daje nieco większe ryzyko poważnej choroby. Wydaje się również, że szczepionki mają na niego nieco mniejszy wpływ, ale nie zostało to ostatecznie wyjaśnione – powiedziała Stoltenberg w wywiadzie dla Norweskiej Agencji Prasowej (NTB).

Rośnie odsetek zakażonych

Odmiana Delta (B. 1.617.2) została po raz pierwszy wykryta w Indiach w grudniu 2020, a obecnie stała się wariantem dominującym w Wielkiej Brytanii, Danii, Portugalii, RPA, Singapurze i Rosji. Ponadto szybko się rozwija w wielu krajach i na wszystkich kontynentach.
Delta stanowiła 58 proc. przeanalizowanych próbek w Norwegii w 28 tygodniu roku (12-18 lipca), w porównaniu z 48 proc. w poprzednim tygodniu. W ostatnich tygodniach liczba zarażonych, hospitalizowanych i zmarłych z powodu covid-19 w Norwegii utrzymuje się jednak na stałym poziomie.

Może opóźnić otwarcie kraju

Po przyspieszeniu rozprzestrzeniania się wariantu Delta norweski rząd odłożył czwarty krok ponownego otwarcia Norwegii na koniec lipca/początek sierpnia. Zdaniem Stoltenberg większa mobilność w społeczeństwie, więcej kontaktów społecznych i podróży zarówno poza Norwegię, jak i po kraju, może mieć wpływ na dalszą eskalację infekcji.
– Wariant Delta wydaje się rozprzestrzeniać szybciej i daje nieco większe ryzyko poważnej choroby – powiedziała Camilla Stoltenberg w rozmowie z NTB.

– Wariant Delta wydaje się rozprzestrzeniać szybciej i daje nieco większe ryzyko poważnej choroby – powiedziała Camilla Stoltenberg w rozmowie z NTB. flickr.com/ OECD/ fot. Andrew Wheeler/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Zapytana przez NTB, czy to początek czwartek fali pandemii, stwierdziła, że nie chce używać tego określenia. Uczuliła jednak, że można się spodziewać wzrostu poziomu zakażeń, ale Norwegia będzie obserwować sytuację w innych krajach i brać przykład z rozwiązań, które pomogą powstrzymać Deltę.
Szybkość szczepienia będzie miała kluczowe znaczenie zarówno dla rozwoju infekcji, jak i ponownego otwarcia kraju fiordów. Stoltenberg mówi, że w tej chwili wszystko idzie dobrze, ale lato przyniosło pewne wyzwania. FHI nadal spodziewa się, że wszystkie pierwsze dawki zostaną podane w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram