Aktualności

Fale infekcji wkrótce przejdą do historii. Epidemia koronawirusa w Norwegii może się skończyć już latem

Monika Pianowska

02 czerwca 2021 11:00

Udostępnij
na Facebooku
2

W zeszłym tygodniu norweski rząd rozpoczął drugi etap ponownego otwarcia państwa. stock.adobe.com/licencja standardowa

Chociaż nie oznacza to, że sam wirus zniknie, bo w kraju wciąż mogą pojawiać się lokalne ogniska zakażeń, zgodnie z prognozami Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego zarówno fale infekcji, jak i epidemia koronawirusa w Norwegii mogą wkrótce przejść do historii.
W zeszłym tygodniu norweski rząd rozpoczął drugi etap ponownego otwarcia państwa. Teraz FHI ma dla mieszkańców Norwegii kolejną dobrą wiadomość. – Latem spodziewamy się, że epidemia mniej więcej zniknie z kraju – powiedziała dyrektor departamentu w FHI, Line Vold, w rozmowie z NRK.
W marcu ubiegłego roku pojawienie się koronawirusa sklasyfikowano jako globalną pandemię, w granicach Norwegii miał on zaś status epidemii. Kraj fiordów przeszedł dwie główne fale infekcji, a niektóre obszary nawet trzy fale. Obecnie jednak ryzyko pojawienia się nowej fali regionalnej lub krajowej jest coraz mniejsze.
Naukowcy ostrzegają, że w przyszłości pandemie będą występować coraz częściej.

Naukowcy ostrzegają, że w przyszłości pandemie będą występować coraz częściej. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Mogą nadejść nowe pandemie

Zdaniem przedstawicieli organów ds. zdrowia i naukowców kluczowe dla wygaszenia epidemii w Norwegii będzie przyjęcie drugiej dawki szczepionki przez jak największy odsetek społeczeństwa. Ponadto kraj fiordów jest pod tym względem dość uzależniony od reszty Europy, ponieważ zagrożeniem mogą się okazać mutacje koronawirusa i infekcje importowe. Należy również mieć na uwadze prawdopodobieństwo coraz częstszego występowania nowych pandemii w przyszłości.
Na razie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 1,6 miliona mieszkańców Norwegii. Nieco ponad milion osób otrzymało drugą dawkę i jest w ten sposób w pełni zaszczepionych. W ciągu ostatnich 24 godzin w kraju fiordów zarejestrowano 292 przypadki zakażeń.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tytus Romek

02-06-2021 22:19

W 35-cio milionowej Polsce 664 zakazeń, w 6-cio milionowej Norwegii 292. To Norków nie powinno się nigdzie wpuszczać, bo to oni są siedliskiem Covidka...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram