Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Czarny piątek w Polsce i Norwegii. Służba zdrowia poinformowała o kolejnych rekordach zakażeń

Emil Bogumił

21 stycznia 2022 10:01

Udostępnij
na Facebooku
Czarny piątek w Polsce i Norwegii. Służba zdrowia poinformowała o kolejnych rekordach zakażeń

Sytuacja epidemiczna oceniania jest jako bardzo trudna w całej Europie. /zdjęcie poglądowe, Fot. Pixabay

Systemy monitorowania zakażeń w Norwegii i Polsce odnotowały minionej doby największą liczbę nowych przypadków koronawirusa od początku pandemii. Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, poziom infekcji zbliża się do 40 tys. dziennie.
Reklama
– W Polsce minionej doby potwierdzono 36 665 zakażeń koronawirusem, 248 zgonów i 1390 przypadków omikronu – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazał, że prognozy resortu mówią o kolejnych dniach, którym towarzyszyć będzie wysoka liczba nowych przypadków. Te mają wpłynąć na wzrost liczby hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Wiceminister zdrowia podsumował także sytuację związaną z mutacją omikron. – Około 30 proc. w naszym kraju to już ten wariant (...). W ciągu najbliższych kilkunastu dni ten wariant całkowicie wyprze wariant delta – zaznaczył Waldemar Kraska.

Trzy dni z rekordami zakażeń w Norwegii

System Monitorowania Chorób Zakaźnych (MSIS) w Norwegii odnotował w ciągu ostatnich dni trzy rekordy zakażeń koronawirusem. 21 stycznia służba zdrowia poinformowała o 16 877 nowych przypadkach. Dzień wcześniej zaobserwowano 15 987 infekcji. W ciągu ostatnich siedmiu dni system odnotowywał średnio 12 529 zakażeń dziennie. W poprzednim analogicznym okresie liczba zatrzymała się na poziomie 7888.
Wzrost zakażeń nie wpływa na sytuację norweskiej służby zdrowia. 21 stycznia na oddziałach intensywnej terapii przebywało 70 pacjentów, o 36 mniej niż dobę wcześniej.

Wzrost zakażeń nie wpływa na sytuację norweskiej służby zdrowia. 21 stycznia na oddziałach intensywnej terapii przebywało 70 pacjentów, o 36 mniej niż dobę wcześniej.Fot. Adobe Stock/licencja standardowa/spotmatikphoto

Rząd łagodzi obostrzenia

20 stycznia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Urząd ds. Zdrowia rekomendowały złagodzenie restrykcji w zakresie organizowania wydarzeń. Norweski rząd przystał na zalecenia służby zdrowia. Liberalizacja wejdzie w życie 21 stycznia o 12:00. Jak poinformowała minister kultury i równości płci Anette Trettebergstuen w komunikacie prasowym:

  • w imprezach organizowanych w budynkach ze stałymi miejscami uczestniczyć może maksymalnie 1500 osób, przy zastrzeżeniu zapełnienia do 50 proc. dopuszczalnej liczby publiczności,
  • jeśli w wydarzeniu organizowanym w budynku bierze udział więcej niż 200 osób, należy podzielić je na grupy po maksymalnie 200 uczestników każda,
  • w imprezach plenerowych ze stałymi miejscami uczestniczyć może maksymalnie 3000 osób, przy zastrzeżeniu zapełnienia do 50 proc. dopuszczalnej liczby publiczności,
  • jeśli w wydarzeniu organizowanym na świeżym powietrzu bierze udział więcej niż 500 osób, należy podzielić je na grupy po maksymalnie 500 uczestników każda.

Pozostałe przepisy dotyczące organizacji wydarzeń podczas pandemii nie uległy zmianie.
Do 21 stycznia odnotowano w Norwegii 571 655 zakażeń koronawirusem. W szpitalach przebywa 249 osób z COVID-19. Odnotowano także 1413 zgonów wśród zainfekowanych.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram