Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Wyłudził od pacjentów 13 milionów koron. Okulista skazany na dwa lata

Natalia Szitenhelm-Smeja

27 sierpnia 2022 17:50

Udostępnij
na Facebooku
Wyłudził od pacjentów 13 milionów koron. Okulista skazany na dwa lata

Okulista od wielu lat miał oszukiwać pacjentów /zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa

24 sierpnia w sądzie Midtre Hålogaland zapadł wyrok skazujący okulistę na dwa lata więzienia za to, że w trakcie wykonywania praktyki lekarskiej 33 tysiące razy oszukał pacjentów na łączną kwotę prawie 13 mln koron, m.in. poddał ich niepotrzebnym badaniom i zabiegom. W wyniku jego działań niektóre osoby straciły wzrok.
Jensa Kratholma, okulistę z Narwiku, którego oskarżono o 33 tys. przypadków oszustwa pacjentów na łączną kwotę 13 mln NOK, skazano pod koniec sierpnia na dwa lata pozbawienia wolności, informuje serwis NRK opisujący sprawę. Sąd zdecydował także o konfiskacie skazanemu 3 mln NOK - odszkodowania od nieuczciwego lekarza domagało się bowiem 185 pokrzywdzonych pacjentów.

Coś tu nie gra

W 2017 regionalna agencja służby zdrowia Helse Nord zgłosiła podejrzenie oszustwa - okulista od wielu lat miał oszukiwać pacjentów m.in. wprowadzaniem ich w błąd co do stawianej diagnozy, zlecaniem badań, za które pacjenci płacili z własnej kieszeni (okulista bezprawnie żądał od nich wkładu własnego), doliczaniem usług, których nie wykonywał, kierowaniem na niepotrzebne i kosztowne zabiegi. Jak podaje NRK, okulista tylko jednego roku wykonał więcej operacji zaćmy niż wszyscy okuliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo razem wzięci. Podczas przeprowadzanych zabiegów nie stosował się także do wymagań higieniczno-sanitarnych. W wyniku operacji co najmniej dwóch pacjentów straciło wzrok.
Lekarz podpisał z Helse Nord umowę na przeprowadzenie w ciągu roku 500 operacji zaćmy. Tylko w styczniu 2020 zoperował 290 osób w ciągu 25 dni /zdjęcie poglądowe

Lekarz podpisał z Helse Nord umowę na przeprowadzenie w ciągu roku 500 operacji zaćmy. Tylko w styczniu 2020 zoperował 290 osób w ciągu 25 dni /zdjęcie poglądoweŹródło: stock.adobe.com/standardowa

W 2020 stracił prawo do wykonywania zawodu.

Okulista odwołał się od wyroku.
NRK, VG
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram