Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Stołówki otwarte dla wszystkich: Ap chce wprowadzić darmowe szkolne obiady Życie w Norwegii
Monika Pianowska 13 listopada 2018
14:58

Stołówki otwarte dla wszystkich: Ap chce wprowadzić darmowe szkolne obiady

Skomentuj
Zdaniem pomysłodawców regularne posiłki w szkołach pomogą uczniom wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe i wpłyną pozytywnie na ich kondycję fizyczną. wikimedia.org/ fot. Casey Lehman/ CC BY-SA 2.0
Partia Pracy (Arbeiderpartiet), na modłę m.in. Szwecji czy Finlandii, chce wprowadzić posiłki dla uczniów norweskich szkół. W przeciwieństwie do warunków panujących u nordyckich sąsiadów w Norwegii obiady nie byłyby całkowicie finansowane z państwowych pieniędzy, jednak – jak zapewnia Ap – kosztowałyby rodziców dziennie jakieś 6 koron.
Propozycję zorganizowania programu żywienia dla podopiecznych placówek edukacyjnych partia zawarła w alternatywnym planie budżetowym przedstawionym 13 listopada. Na proste obiadowe lub lunchowe danie dziennie na najbliższy rok politycy Arbeiderpartiet chcieliby przeznaczyć 256 milionów koron.

Kosztami mają się podzielić gminy i państwo, przy czym Partia Pracy optuje za dokładaniem symbolicznych kwot również przez rodziców. Miałoby to być, jak w przypadku przedszkoli, sześć koron.
Reklama

Inwestycja w zdrowie młodych

Zdaniem pomysłodawców regularne posiłki w szkołach pomogą uczniom wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe, wpłyną pozytywnie na ich kondycję fizyczną, a patrząc dalekosiężnie – w dalszych latach życia uchronią młode pokolenia przed problemami zdrowotnymi i kosztami związanymi z leczeniem. Na start program obejmowałby jeden prosty posiłek na zimno dla wszystkich uczniów klas od pierwszej do dziesiątej w 100 gminach. Obecnie szkoły rozdają uczniom niektórych klas owoce, sprzedają również dotowane mleko.

Program żywieniowy w Norwegii różni się jeszcze od obowiązującego w sąsiednich krajach nordyckich, jak Finlandia i Szwecja. Tam uczniowie podstawówek, od kolejno 1948 i 1973 roku, mają zapewnione darmowe ciepłe i zbilansowane posiłki, które finansują w całości państwo lub gminy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas