Jeszcze zdążysz uzyskać

certyfikat rezydencji podatkowej

Życie w Norwegii

Przekroczyła norwesko-rosyjską granicę jedną ręką. Teraz grozi jej nawet więzienie

Monika Pianowska

25 lipca 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Przekroczyła norwesko-rosyjską granicę jedną ręką. Teraz grozi jej nawet więzienie

Trójstyk granic Rosja-Norwegia-Finlandia. Obchodzenie kamienia jest zabronione. wikimedia.org/ fot. Julia Velkova/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pamiątkowe zdjęcia z wycieczek, chociaż w zamyśle niewinne, mogą sporo kosztować. Przekonała się o tym turystka, która dotarła na granicę z Rosją w Sør-Varanger w norweskim Finnmarku. Okazało się jednak, że granicę przekroczyła… jedną ręką, za co została ukarana grzywną w wysokości 8 tys. koron.
Kobieta wspięła się na kopiec, tzw. treriksrøysen (trójstyk) w Pasvik. Gdy jednak obejmowała stos kamieni, jej lewa ręka przeszła przez granicę norwesko-rosyjską, co jest nielegalne na mocy Ustawy o Granicach Państwowych. Wzdłuż granicy znajdują się kamery nadzoru wideo, i jedna z nich kamer prawdopodobnie uchwyciła incydent, pisze VG. Do zdarzenia doszło w marcu, jednak dopiero teraz sprawę opisała norweska prasa, a policja ujawniła kwotę grzywny.
Turystka nie przyjęła kary i ryzykuje, że będzie musiała zapłacić 9600 koron lub spędzić 19 dni w więzieniu. Kwestię we wrześniu rozstrzygnie sąd.
Treriksrøys to kamienny kopiec, który wyznacza punkt spotkania się granic trzech państw. Na „trzykrajowym kopcu” Norwegia/Finlandia/Rosja zabronione jest poruszanie się po stosie i przekraczanie zarówno granicy rosyjskiej, jak i strefy Schengen poza odprawą graniczną.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram