Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przedszkola jeszcze nigdy nie były tak drogie. Miesięczne maksimum przekroczyło 3 000 koron Życie w Norwegii
Monika Pianowska 08 sierpnia 2019
12:00

Przedszkola jeszcze nigdy nie były tak drogie. Miesięczne maksimum przekroczyło 3 000 koron

9
Skomentuj
Jeszcze dziesięć lat temu za miejsce w norweskim przedszkolu należało uiszczać miesięczną opłatę w wysokości 2330 koron. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
Po raz pierwszy, odkąd w Norwegii wprowadzono ustaloną przez rząd maksymalną kwotę za miejsce w przedszkolu, pułap ten przekroczył 3 tys. koron. Dla wielu rodzin oznacza to o kilkanaście tysięcy koron wyższe wydatki w skali roku niż jeszcze kilka lat temu.
Podczas gdy jeszcze dziesięć lat temu za miejsce w norweskim przedszkolu należało uiszczać miesięczną opłatę w wysokości 2330 koron, od 1 sierpnia to już 3040 koron. Cena ta dotyczy pięciodniowej opieki nad wychowankiem, lecz należy do niej jeszcze doliczyć ewentualne koszty za posiłek. Najdroższa opcja to 350 koron – o 50 koron więcej niż cena obowiązująca jeszcze w czerwcu.
Reklama

Zniżki dla najmłodszych dzieci

Pocieszająca może się jednak okazać informacja, że darmowe godziny opieki w przedszkolu dla dzieci z rodzin o niskich przychodach od teraz przysługują również nowej grupie wiekowej. Z 20 godzin darmowej opieki w tygodniu mogą korzystać 3-, 4-, 5- i 6-latki, których rodzice zarabiają rocznie mniej niż 557 333 koron. W sierpniu ulgę rozszerzono także na dwuletnie dzieci.

Ponadto wciąż obowiązują zniżki dla rodzeństw, które mieszkają w tym samym domu i uczęszczają do tego samego przedszkola. Dla drugiego dziecka to 30 proc. kwoty, dla trzeciego i kolejnych natomiast 50 proc.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Xx1
Xx1 10-08-2019 16:03

Z lotniskiem to jest długa historia i z tego co pamietam to zaczęło się od tego ze Ryanair (który był właścicielem lotniska) nie przestrzegał norweskich standardów. Jeszcze jakiś czas temu rząd norweski, który faworyzuje lotnisko w Gardermoen mówił ze będą dobre połączenia kolejowe wiec po co przywracać lotnisko? Rygge to Østfold, nie podlega pod Oslo, jak lokalne władze Oslo mogą podnosić ceny gruntów w Østfold? Jak ktoś był ostatni raz w Warszawie na wycieczce szkolnej to zapraszam.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 09-08-2019 20:19

Chciałem napisać życie a nie rzycie.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 09-08-2019 20:17

Z lotniskiem to chodziło dokładnie o Rygge, które to lotnisko było dochodowe i bardzo wygodne, to był przykład jednej z głupszych decyzji prawicowego rzadu. Ja wole na rzycie patrzeć obiektywnie, kilkanaście lat temu można było sobie w Norwegi pozwolić na dużo więcej niż obecnie a jeszcze przed „erą” naszych przyjazdów do Norwegi to Pakistańczycy czy Wietnamczycy byli w stanie dorobić się po kilka nieruchomości. Najzabawniejsze jest to ze kiedyś Norwegia była biedniejsza a były tu lepsze możliwości, dziś jest bardzo bogata a w biedniejszej Polsce ludziom zaczyna się żyć lepiej (bynajmniej widzę to w mazowieckim). Co do przedszkoli to są i tak stosunkowo tanie, w Warszawie ludzie płaca po 1500-2000zl.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Stash Qu
Stash Qu 09-08-2019 08:46

Normalna sprawa, rosną zarobki, inflacja, nikt za darmo przedszkola nie będzie prowadził. Szczególnie, że z tego co kojarzę to ostatnio rząd nakazał aby na jednego opiekuna przypadało mniej dzieci, przedszkola musiały więc zwiększyć zatrudnienie. Nie mam jedynie pojęcia co do tego ma kurs nok i zamknięcie lotniska dla emigrantów, ale ponarzekać zawsze warto, no nie?

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 08-08-2019 23:00

Wszystko wskazuje na to ze norweski rząd nie lubi za bardzo dzieci i chce by wszyscy byli bezdzietnymi singlami... Zamykają dochodowe lotniska i przekonują ludzi ze można sobie do innego lotniska autobusem czy pociągiem dojechać to kto wie... Faktem jest ze utrzymanie dziecka w Norwegi kosztuje kupę kasy i im więcej ma się dzieci tym więcej trzeba w pracy czasu spędzać.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 08-08-2019 22:34

Jedynie co tanieje to kurs korony, praca bez nadgodzin zaczyna nie wystarczac jesli ktos ma tu rodzine

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas