Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ponad połowa uważa Halloween za głupie i niepotrzebne święto. Mimo to Norwegowie wydają na nie coraz więcej Życie w Norwegii
Monika Pianowska 01 listopada 2019
08:00

Ponad połowa uważa Halloween za głupie i niepotrzebne święto. Mimo to Norwegowie wydają na nie coraz więcej

3
Skomentuj
Jedna trzecia respondentów zauważyła, że produkty związane z obchodami 31 października są coraz droższe. pxhere.com/ CC0 Public Domain
Chociaż Halloween nie zdołało się zakorzenić w norweskiej kulturze i tylko co czwarty mieszkaniec kraju fiordów przyznaje się obecnie do celebrowania tego święta, obchody 31 października wiążą się w Norwegii z coraz większymi wydatkami. W tym roku wyniosą one około 1333 koron na głowę, wynika z ankiety instytutu badawczego YouGov.
Niemniej Norwegowie zapytani o swoje odczucia związane z celebracją Halloween nad fiordami wyrażają w przewadze dezaprobatę, nazywając to święto bezsensownym i niepotrzebnym. 52 proc. osób, które wzięły udział w październikowym badaniu YouGov, nie podoba się, że w Norwegii świętuje się Halloween. Jedna czwarta ma odmienne zdanie. Jednocześnie 76 proc. twierdzi, że nie bierze udziału w obchodach tego święta.
Reklama

Sondaż przeprowadzono 16-20 października na zlecenie Danske Banku. Wzięło w nim udział 1008 respondentów w wieku powyżej 18 roku życia, podają norweskie media.

Cukierki są drogie, a ich zbieranie irytuje

24 proc. ankietowanych gotowych do świętowania miało wydać na słodycze średnio 316 koron, 382 korony na przebrania, 334 korony na imprezy, a 301 koron na tematyczne ozdoby. Według ekspertów finansowych Danske Banku w ciągu ostatnich trzech lat kwoty przeznaczane przez Norwegów na potrzeby halloweenowych zakupów wzrosły czterokrotnie. Jedna trzecia respondentów zauważyła, że produkty związane z obchodami 31 października są coraz droższe. 40 proc. przyznaje natomiast, że czuje „zakupową presję”, a 57 proc. zauważa duże zamieszanie wokół Halloween.
Wśród powodów braku sympatii dla Halloween dominują dwa: 7 na 10 osób nie lubi go, bo nie jest to tradycyjne norweskie święto, 6 na 10 natomiast uważa, że stało się już zbyt komercyjne. Co trzeciej osobie przeszkadza ciągłe pukanie do drzwi grup zbierających wieczorem cukierki. Ci natomiast, którzy cieszą się na 31 października, lubią się przebierać, straszyć i bać, a także zbierać i rozdawać słodycze Podkreślają również, że Halloween to świetna zabawa dla dzieci.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
ad wolanski
ad wolanski 01-11-2019 14:40

Norki Chcą być jak USA ale są zbyt tępi.

-10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kris ***
kris *** 01-11-2019 13:56

DEMONICZNE ŚWIĘTO

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 01-11-2019 11:28

Hameryka

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas