Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Południe kraju najlepsze dla przemysłu. Północne gminy radzą sobie najgorzej [RANKING] Życie w Norwegii
Maja Zych 24 sierpnia 2018
13:49

Południe kraju najlepsze dla przemysłu. Północne gminy radzą sobie najgorzej [RANKING]

Skomentuj
W rankingu najgorzej poradziły sobie niewielkie, mało zaludnione gminy. By Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com] [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons
Norwegia od wielu lat jest krajem, który przyciąga pracowników z całej Europy, oferując lepsze warunki i wyższe pensje niż większość państw. Sytuacja nad fiordami może się jednak różnić w zależności od regionu – według najnowszego rankingu Konfederacji Norweskich Przedsiębiorców (NHO) po raz siódmy z rzędu północ kraju znalazła się na dole listy, jeśli chodzi o atrakcyjność dla przemysłu.
Zaszczytne pierwsze miejsce zajęła gmina Sola w Rogaland, a tuż za nią uplasowała się stolica kraju.
Reklama

Północ kraju daleko w tyle

Ranking prowadzony jest przez NHO już od siedmiu lat i ma na celu wskazanie kierunku, w którym powinny się rozwijać dane gminy w kwestii warunków pracy. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak sytuacja finansowa gminy, wykształcenie pracowników, demografia oraz ogólny rynek pracy.

Pierwsze zaszczytne miejsce przypadło w tym roku gminie Sola w Rogaland, gdzie znajduje się wiele norweskich siedzib firm naftowych oraz port lotniczy Stavanger. Na drugim miejscu znalazło się Oslo, które przyciąga najwięcej przedsiębiorców i pracowników z całego świata. Najgorzej w rankingu po raz kolejny poradziły sobie gminy położone na północy kraju. W samej pierwszej dwudziestce prawie wszystkie gminy położone są na południe od Trøndelag – wyjątek stanowią Trondheim (5 miejsce) oraz Tromsø (14 miejsce).

Pierwsze 5 najlepszych gmin:

1.Sola (Rogaland)
2.Oslo
3.Bærum (Akershus)
4.Austevoll (Hordaland)
5.Trondheim (Trøndelag)

5 najgorszych gmin dla przemysłu:

422. Kvæfjord (Troms og Finnmark)
421. Ballangen (Nordland)
420. Fosnes (Trøndelag)
419. Loppa (Troms og Finnmark)
418. Engerdal (Innlandet)
~NHO

Północ mniej atrakcyjna nie tylko dla przemysłu

Niedawno pisaliśmy także o rankingu gmin, w których panują najlepsze warunki do życia. Także w tej kategorii Północ nie radzi sobie najlepiej – najniżej na liście znalazł się Finnmark, m.in. gminy Vardø, Vadsø, Hammerfest, Kautokeino, Alta oraz Loppa. Na niechlubnym miejscu gmin zaważyła przede wszystkim bardzo niska ocena szkół, opieki zdrowotnej i sytuacji finansowej.

Po drugiej stronie rankingu znalazła się z kolei gmina Førde z Sogn og Fjordane, która zapewnia mieszkańcom dobrej jakości przedszkola, opiekę nad dziećmi, szkoły podstawowe, usługi medyczne oraz wydarzenia kulturalne. Radni lepiej radzą tam sobie także w kwestii kontroli i wykorzystania gminnego budżetu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas