Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Opera w Oslo zamknie się na czas nieokreślony. Kultowy budynek wymaga remontu

Monika Pianowska

06 kwietnia 2024 13:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Opera w Oslo zamknie się na czas nieokreślony. Kultowy budynek wymaga remontu

Opera w Oslo to kultowy punkt na mapie stolicy Norwegii. stock.adobe.com/licencja standardowa

Opera w Oslo została ukończona w 2008 roku, ale za trzy lata maszyneria na scenach osiągnie oczekiwany limit użytkowania. Prace renowacyjne mają być tak obszerne, że ​​Den Norske Opera & Ballett musi zostać zamknięta w 2027 roku. Nie wiadomo jednak, na jak długo.
– Maszyneria sceniczna to mięśnie i mózg każdej sceny. Kiedy nie działa, opera się zatrzymuje. Należy wymienić cały system sterowania i kilka innych elementów – mówi Geir Bergkastet, dyrektor generalny Opery w Oslo.
Wymienione zostaną instalacje techniczne zarówno na scenie głównej, jak i na scenie II. Zdaniem Bergkasteta, opera miała świadomość, że tak się musi stać. Remont miał nastąpić w przyszłym roku, jednak został przełożony. Dostawca zaangażowany w budowę opery zdecydował się wycofać z rynku, co skomplikowało plan renowacji.

Widok z dachu na Oslo

Opera w Oslo to kultowy punkt na mapie stolicy Norwegii, nie tylko dla turystów. Znajduje się tuż przy porcie, a jej biała fasada wydaje się wyrastać z wody. Zaprasza gości do wspięcia się na dach i podziwiania panoramicznego widoku na miasto przez cały rok.
Wielkoformatowe okna na poziomie ulicy umożliwiają publiczności podgląd prób i zajęć warsztatowych. Wnętrze budynku jest w większości wykonane z drewna dębowego, a hol główny ma kształt podkowy, nawiązując do klasycznych teatrów z przeszłości. Opera została zaprojektowana przez norweską firmę architektoniczną Snøhetta i otrzymała kilka prestiżowych nagród.
Źródła: NTB, Aftenposten, Visit Norway
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kotadolf .

06-04-2024 15:35

No i, co teraz zrobia, te wszyskie Operusy z Oszlu i okolic?
Holmenkollbakken.Tez widok ladny i tez jakis kult, mozna tam odprawiac.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok