Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Obywatelstwo przyznawane „z automatu”? Ruszają prace nad nowym systemem Życie w Norwegii
Monika Pianowska 24 czerwca 2019
14:00

Obywatelstwo przyznawane „z automatu”? Ruszają prace nad nowym systemem

18
Skomentuj
System ma usprawnić administrację publiczną i zapewnić dostęp do lepszych usług. wikimedia.org/ fot. Brage.aronsen/ CC BY-SA 4.0
W funkcjonowaniu norweskich urzędów i instytucji, takich jak Urząd Podatkowy (Skatteetaten) czy Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen), coraz większą rolę odgrywa cyfryzacja. Część spraw przez internet można załatwić również za pośrednictwem Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI) – zautomatyzowany został już np. proces aplikowania o pozwolenie na pobyt w kraju fiordów niezbędny w przypadkach łączenia rodzin, a następne w kolejce ma być przyznawanie norweskiego obywatelstwa.
Prace nad zamianą wędrówek po biurach czy oczekiwania na weryfikację złożonego dokumentu przez urzędnika na parę minut spędzonych przed komputerem powinny ruszyć jeszcze w czerwcu, a w przyszłym roku wizja otrzymania paszportu w Norwegii za sprawą kilku kliknięć myszą może się stać rzeczywistością.
Reklama
Mieć powyżej dwunastu lat, zweryfikowaną tożsamość, pozwolenie na stały pobyt w Norwegii, ponadto mieszkać w kraju fiordów przynajmniej siedem lat, znać język norweski, potwierdzić swój status o niekaralności – to lista wymogów, jakie trzeba spełnić, aby móc się ubiegać o norweskie obywatelstwo. Ponieważ urzędy i tak mają dostęp do większości takich informacji, UDI chce wyjść naprzeciw wszystkim tym, którzy marzą o paszporcie wydanym w Norwegii, automatyzując proces aplikowania o dokument i w założeniu znacznie go usprawniając.
Jeśli dany obcokrajowiec będzie się kwalifikował do otrzymania norweskiego obywatelstwa, system od razu zaakceptuje jego aplikację. W początkowym etapie po wprowadzeniu w życie automatycznej weryfikacji podań system nie będzie się jednak zajmował interesantami, którzy nie spełnią kompletu kryteriów. Bardziej wymagające czynności, jak w niektórych przypadkach weryfikacja ID, również będą wykonywane po części manualnie.

Niemniej pomysłodawcy automatyzacji przyznawania w Norwegii obywatelstwa zapewniają, że system to zdecydowany krok w stronę usprawnienia administracji publicznej, ponadto zapewni dostęp do lepszych usług, a przede wszystkim wyręczy zarówno osoby ubiegające się o paszport, jak i samych wykwalifikowanych urzędników, którzy będą się mogli zająć bardziej skomplikowanymi sprawami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jura gładysz
jura gładysz 25-06-2019 19:40

A na co polakowi ich obywatelstwo 15 lat w Norwegi byłem i wolę polskie obywatelstwo

77
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 25-06-2019 11:32

Poziom zycia jest fatalny w tym kraju. O zalozeniu rodziny nie wspomne. Przyjechac i odlozyc troche kasy jest dobra opcja. Mieszkac tu na stale to pomylka.

77
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kamil Przybył
Kamil Przybył 25-06-2019 11:27

Ale będzie dużo Polaków którzy będą bardziej Norwescy od Norwegów. Będę napewno flagą machać Norweską maju haha. W Polsce będą parówki na grila przynosić i pewnie zapomną języka. Co za żenada, nigdy nie chce mieć ich paszportu.

74
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 25-06-2019 03:55

Janusz i grazyna z norweskim paszportem cała wieś juz o tym wie jeszcze dzesika i brajan tez

21
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kgt666 Kgt666
Kgt666 Kgt666 24-06-2019 17:35

Kto w tych czasach chciałby trolowe obywatelsktwo ...chyba jedynie dymione nieroby ze stepów , lub przedstawiciele dewjacji spolecznych typu lbgt i inne...

75
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas