Życie w Norwegii

Obywatelstwo przyznawane „z automatu”? Ruszają prace nad nowym systemem

Monika Pianowska

24 czerwca 2019 14:00

Udostępnij
na Facebooku
15

System ma usprawnić administrację publiczną i zapewnić dostęp do lepszych usług. wikimedia.org/ fot. Brage.aronsen/ CC BY-SA 4.0

W funkcjonowaniu norweskich urzędów i instytucji, takich jak Urząd Podatkowy (Skatteetaten) czy Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen), coraz większą rolę odgrywa cyfryzacja. Część spraw przez internet można załatwić również za pośrednictwem Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI) – zautomatyzowany został już np. proces aplikowania o pozwolenie na pobyt w kraju fiordów niezbędny w przypadkach łączenia rodzin, a następne w kolejce ma być przyznawanie norweskiego obywatelstwa.
Prace nad zamianą wędrówek po biurach czy oczekiwania na weryfikację złożonego dokumentu przez urzędnika na parę minut spędzonych przed komputerem powinny ruszyć jeszcze w czerwcu, a w przyszłym roku wizja otrzymania paszportu w Norwegii za sprawą kilku kliknięć myszą może się stać rzeczywistością.
Reklama
Mieć powyżej dwunastu lat, zweryfikowaną tożsamość, pozwolenie na stały pobyt w Norwegii, ponadto mieszkać w kraju fiordów przynajmniej siedem lat, znać język norweski, potwierdzić swój status o niekaralności – to lista wymogów, jakie trzeba spełnić, aby móc się ubiegać o norweskie obywatelstwo. Ponieważ urzędy i tak mają dostęp do większości takich informacji, UDI chce wyjść naprzeciw wszystkim tym, którzy marzą o paszporcie wydanym w Norwegii, automatyzując proces aplikowania o dokument i w założeniu znacznie go usprawniając.
Jeśli dany obcokrajowiec będzie się kwalifikował do otrzymania norweskiego obywatelstwa, system od razu zaakceptuje jego aplikację. W początkowym etapie po wprowadzeniu w życie automatycznej weryfikacji podań system nie będzie się jednak zajmował interesantami, którzy nie spełnią kompletu kryteriów. Bardziej wymagające czynności, jak w niektórych przypadkach weryfikacja ID, również będą wykonywane po części manualnie.

Niemniej pomysłodawcy automatyzacji przyznawania w Norwegii obywatelstwa zapewniają, że system to zdecydowany krok w stronę usprawnienia administracji publicznej, ponadto zapewni dostęp do lepszych usług, a przede wszystkim wyręczy zarówno osoby ubiegające się o paszport, jak i samych wykwalifikowanych urzędników, którzy będą się mogli zająć bardziej skomplikowanymi sprawami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
55555555 55555555

28-06-2019 16:25

Zabawne że moderatorzy usuwają całe komentarze ....

Josef Satan

27-06-2019 07:25

pozytywnazołza napisał:
Teraz to wiekszosc Polaczkow sie ucieszy,ze mogą byc bardziej norwescy od norwegòw ,a z flagą norweską beda chodzili na ,czole, ...
wysprzedadzą sie za norweskie pieniadze.. jak tani naròd..


Niektorzy chca byc bardziej upi*rdliwi od komarow z mokradel. Najgorsze, ze im sie to udaje...

55555555 55555555

26-06-2019 13:49

Haha wiedziałem że pierwsi w kolejce ustawią się nasi forumowi Trolle ale brakuje mi jeszcze kilka nicków ...pewnie się zreflektują i "wyrażą chęć"

Key Ar

25-06-2019 21:48

W moim biznesie hajs jest dalej oplacalny, bo zarabiam kilkukrotnie wiecej niz Janusz z trzeciej budowy. A Norwezki trzaskam w gumi osprzecie, bo nie chce chlamydii

jura gładysz

25-06-2019 19:40

A na co polakowi ich obywatelstwo 15 lat w Norwegi byłem i wolę polskie obywatelstwo

Key Ar

25-06-2019 14:12

Norwegia jest dobra tylko zeby zarobic hajs. I trzaskac Norwezki z chlamydia

Szymon Giełzakowski

25-06-2019 12:02

Rozumiem, że mówisz o Polsce ? Machać może nie będę, ale flagę na pewno wywieszę bo wypada, a po co mam przynosić parówki na grilla w Polsce skoro mogę go zrobić w Norwegii xD Skoro jest tutaj tak fatalnie to po co przyjeżdżać? Odkładać hajs i wracać, całe życie w podróży bez własnego gniazda w którym można spocząć i żyć normalnie zamiast w biegu, co to za życie. Język tak szybko nie zanika, przecież można znać kilka. Co do sprzedawania za norweskie pieniądze, a jaka jest różnica między mieszkaniem i pracą, a wyjazdami po hajs i wracaniem? Idąc tym tokiem myślenia to też można podciągnąć pod "sprzedawanie się" xD Z resztą lepiej żyć w tym kraju, mieć spokój i po prostu żyć niż starać się przeżyć w Polsce. Czy na prawdę to, że losowo urodziliscie się w jakimś miejscu od razu świadczy o tym, że jest lepsze od innych? To jak podbudowywanie ego, Polska jest dla Was taka super bo Wy się tam urodziliscie więc musi być najlepsza, to samo by było gdybyście urodzili się w innym kraju, nagle on by był najlepszy, toksyczne podejście i brak obiektywnego spojrzenia.

high octane

25-06-2019 11:32

Poziom zycia jest fatalny w tym kraju. O zalozeniu rodziny nie wspomne. Przyjechac i odlozyc troche kasy jest dobra opcja. Mieszkac tu na stale to pomylka.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram