Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Życie w Norwegii

Norwegowie stworzyli najbrzydszy świąteczny sweter świata. O pomoc poprosili sztuczną inteligencję

Monika Pianowska

26 grudnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwegowie stworzyli najbrzydszy świąteczny sweter świata. O pomoc poprosili sztuczną inteligencję

Na rynku masowym brzydkie swetry zadebiutowały w latach 80. Computas/materiały prasowe

W każdy trzeci piątek grudnia ludzie w wielu krajach świata zamieniają swoje zwykłe ubrania na coś bardziej „odświętnego”, celebrując Dzień Brzydkiego Swetra. W ostatnich latach trend ten pojawił się również w Norwegii, gdzie przez cały okres bożonarodzeniowy coraz chętniej nosi się zabawne i krzykliwe ubrania z motywami świątecznymi.
W przypadku swetrów zasada jest jedna: im bardziej kiczowaty i szpetny, tym lepiej. Wyzwaniu postanowiła sprostać norweska firma informatyczna Computas, która z pomocą sztucznej inteligencji zaprojektowała i uszyła najbrzydszy bożonarodzeniowy sweter – jak sama twierdzi – w historii tego rodzaju odzieży. Wyniki pracy Norwegów można podziwiać, a nawet samodzielnie wydziergać zgodnie z opublikowaną instrukcją, od 17 grudnia.
Najbrzydszy sweter świata stworzony z pomocą AI.

Najbrzydszy sweter świata stworzony z pomocą AI. Computas/materiały prasowe

Tak brzydki, że aż ładny

Brzydkie swetry istnieją tak długo, jak sama koncepcja mody. Nie zawsze jednak powstawały celowo – niekiedy mimo starań zrobienie świątecznego swetra na drutach przerastało umiejętności autora. Z czasem jednak swetrowe wpadki zaczęto obracać w żart i z premedytacją tworzyć wełniane koszmarki do noszenia z dumą w blasku choinki.
Na rynku masowym brzydkie swetry zadebiutowały w latach 80. i kiedy wydawało się, że lata 90. chciały pozbyć się kiczowatego trendu, w 2002 roku dwóch mieszkańców Vancouver wpadło na pomysł zorganizowania pierwszej oficjalnej imprezy z tandetnym świątecznym swetrem w roli głównej, aby zebrać pieniądze na leczenie przyjaciela.
Impreza okazała się takim hitem, że podobne wydarzenia zyskały popularność na całej północnej półkuli: od kameralnych świątecznych spotkań po huczne przyjęcia, czasem na cele charytatywne. Dzisiaj imprezy i konkursy z brzydkimi swetrami to obowiązkowy punkt programu w sezonie bożonarodzeniowym, których uczestnicy łączą się w ironicznym  lansowaniu najbardziej pomysłowych, nieudolnie wydzierganych lub kiczowatych świątecznych swetrów, jakie znalazły się w ich zasięgu.
Poniżej: Brzydkie świąteczne swetry zyskują popularność również w Norwegii, podczas rodzinnych i fimowych imprez.

Zamiast pomocnych elfów – sztuczna inteligencja

Wyzwaniu stworzenia najbrzydszego świątecznego swetra na świecie postanowiłą sprostać norweska firma Computas, na co dzień zajmująca się technologią komputerową. Jak tłumaczą informatycy, zwykle swoją wiedzę w zakresie AI i uczenia maszynowego wykorzystują do poważniejszych zadań. Przy okazji świątecznego rozluźnienia chcieli jednak sprawdzić, jakie wzorce sugerowałaby sztuczna inteligencja jako tak zwany brzydki świąteczny sweter.
W październiku zespół Computas rozpoczął projekt od zbierania danych. Jak pisze firma w swoim komunikacie prasowym, uczestnicy akcji pobrali z internetu tysiące obrazów świątecznych swetrów, udostępnili je za pośrednictwem usługi uczenia maszynowego, która następnie zinterpretowała i zidentyfikowała różne elementy. Celem było znalezienie najczęściej używanych komponentów i kolorów i wykorzystanie ich jako bazy danych.

Bałwan, śnieżynka i tekst pozbawiony sensu

Jak się okazuje, najczęstszymi składnikami znalezionymi przez AI były bałwan, płatek śniegu oraz kolory czerwony, zielony i niebieski. Twórcy projektu posiłkowali się też interaktywnym programem Google QuickDraw, gdzie internauci narysowali miliony szybkich rysunków około 300 motywów bożonarodzeniowych, z których niektóre były elementami znalezionymi w badaniu wstępnym.
Tył najbrzydszego świątecznego swetra autorstwa norweskiej firmy.

Tył najbrzydszego świątecznego swetra autorstwa norweskiej firmy. Computas/materiały prasowe

Żaden świąteczny sweter nie jest kompletny bez dobrego świątecznego tekstu. Dlatego pracownicy Computas zasilili system wszystkimi norweskimi tekstami bożonarodzeniowymi, jakie udało się znaleźć cyfrowo. Kiedy gramatyka i słownictwo pochodziły wyłącznie z piosenek bożonarodzeniowych, pojawiały się ciekawe zdania. O napisie, który ostatecznie wylądował na swetrze projektu Norwegów, czyli Alle små nisser kommer kommer kommer julekveld (Wszystkie małe elfy przychodzą przychodzą przychodzą [w] wigilię), sami jego autorzy mówią: – To nie ma sensu, ale to bardzo ładny tekst! Prawie tak, że ma się ochotę nucić.
Najbrzydszy świąteczny sweter świata ekipa Computas prezentuje w filmiku poniżej:
Norsk KI har laget verdens styggeste julegenser
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok