Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Życie w Norwegii

Norwegowie płacą za prąd dwa razy więcej niż rok temu. Przyczyną m.in. mało opadów

Monika Pianowska

13 września 2021 11:00

Udostępnij
na Facebooku

Gospodarstwa domowe z umowami o stałej cenie (fastpris) miały średnio najniższą cenę energii elektrycznej w II kwartale 2021 r. stock.adobe.com/licencja standardowa

W ciągu ostatniego roku ceny energii elektrycznej wzrosły w Norwegii o 97,9 proc., wynika z najnowszych danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Jeśli chodzi o sam sierpień, skok wyniósł 12,5 proc., podczas gdy w tym samym miesiącu ubiegłego roku kilka razy mniej, bo 3,9 proc.
Jak pisze w raporcie SSB, całkowita cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wraz z podatkami i opłatami za korzystanie z sieci elektrycznej wyniosła średnio 116,1 øre/kWh w drugim kwartale 2021 r., a to wzrost aż o 60 proc. w porównaniu z II kwartałem 2020. Średnia cena prądu bez podatków i opłat wyniosła w II kwartale 2021 r. 50,9 øre/kWh. To ponad trzykrotnie więcej niż w analogicznym czasie 2020 r., kiedy cena energii elektrycznej w kraju fiordów była historycznie niska.

Było rekordowo tanio

Właśnie tym faktem urząd tłumaczy gwałtowny wzrost cen elektryczności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy: w porównaniu z bardzo niskim poziomem cen energii elektrycznej w zeszłym roku różnice będą znaczne. Na inflację miały wpływ także m.in. niewielkie opady i niskie zasoby wody w zbiornikach.
Według informacji NVE ​​wysokie ceny energii w drugim kwartale związane są ze wzrostem cen paliw kopalnych i emisji CO2, które doprowadziły do ​​wyższych cen produkcji energii z ich wykorzystaniem w Europie.
Tak tani prąd w Norwegii był 20 lat temu. Kolejne miesiące z rekordami

Tak tani prąd w Norwegii był 20 lat temu. Kolejne miesiące z rekordami Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

Stała cena najkorzystniejsza

Gospodarstwa domowe z umowami o stałej cenie (fastpris) miały średnio najniższą cenę energii elektrycznej w II kwartale 2021 r. W ich przypadku w rocznym rozliczeniu prąd kosztował 28,4 øre/kWh. Takie umowy we wspomnianym okresie miało jednak tylko 2,5 proc. gospodarstw domowych w Norwegii.
W przypadku klientów z umowami typu elspotpris, czyli ze stawkami zależnymi od aktualnej sytuacji na rynku, cena była znacznie wyższa. Z tym rodzajem kontraktu prąd kosztował średnio 50,3 øre/kWh bez dodatkowych opłat. To najczęstszy rodzaj umowy dla gospodarstw domowych w kraju fiordów. Cena w umowach variabel pris wyniosła w II kwartale 2021 r. 55,2 øre/kWh.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram