Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Życie w Norwegii

Norwegowie chcą powstrzymać huragany. Wykorzystają do tego... bąbelki powietrza

Monika Pianowska

09 października 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegowie chcą powstrzymać huragany. Wykorzystają do tego... bąbelki powietrza

Według Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) huragany powstają, gdy ciepła woda wyparowuje z powierzchni oceanu i zderza się z chłodnymi wiatrami poruszającymi się nad morzem. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweska firma opracowała strategię zapobiegania jednej z najbardziej destrukcyjnych sił natury i ma zamiar w niej wykorzystać jedynie… bańki powietrza. Na swojej stronie internetowej i w wywiadach dla prasy przedstawiciele OceanTherm zdradzają pomysł, jak powstrzymać huragany.
Twórcą i dyrektorem generalnym OceanTherm jest Olav Hollingsaeter, emerytowany dowódca okrętów podwodnych norweskiej marynarki wojennej. Pracuje on obecnie z małym zespołem nad opracowaniem metody chłodzenia części oceanu w celu zmniejszenia lub uniknięcia silnych sztormów.
Reklama

Spróbują schłodzić powierzchnię oceanu

Według Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) huragany powstają, gdy ciepła woda wyparowuje z powierzchni oceanu i zderza się z chłodnymi wiatrami poruszającymi się nad morzem. Gdy temperatura powierzchni przekracza 26,5°C, wzrasta prawdopodobieństwo, że burza tropikalna zamieni się w huragan.
Zmotywowana zniszczeniami, jakie w 2005 roku spowodował huragan Katrina, firma OceanTherm chce w poskromieniu żywiołu w przyszłości zastosować technologię „zasłony bąbelkowej”. Metoda polega na pompowaniu sprężonego powietrza przez perforowane rury na dnie oceanu. Gdy bąbelki wznoszą się, niosą ze sobą zimną wodę z głębin, która pozwoli obniżyć temperaturę powierzchni oceanu i jednocześnie pozbawić sztormy energii potrzebnej do przekształcenia się w huragany.

Przetestowane na fiordach

Jak pisze OcenTherm na swojej stronie, podobna technologia jest stosowana od lat w celu utrzymywania norweskich fiordów w stanie wolnym od lodu zimą, jednak w projekcie przeciwko huraganom kurtynę bąbelkową firma ma zamiar umieścić na głębokości 200 metrów, co jest najgłębszym dotychczas zastosowaniem.
Norwegowie zamierzają utrzymać temperaturę powierzchni wody poniżej kluczowego punktu przez cały sezon huraganów, rozmieszczając kurtynę bąbelkową w strategicznych częściach Zatoki Meksykańskiej, co ma zmniejszyć ryzyko katastrofy. Wstępne testy przyniosły obiecujące wyniki.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MałeMi

09-10-2021 20:59

Aaaaa.... myślałam ,że będą chcieli powstrzymać stawiania dalszych płatnych bramek

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram