Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia wydaje coraz więcej na socjale. Zasiłek to dla niektórych jedyne źródło utrzymania Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 08 marca 2019
08:00

Norwegia wydaje coraz więcej na socjale. Zasiłek to dla niektórych jedyne źródło utrzymania

12
Skomentuj
Norwegia ma problem z aktywizacją niektórych grup obywateli na rynku pracy. Niektórzy, zamiast czynnie poszukiwać pracy, wolą polegać wyłącznie na pomocy państwa. MN
Tylko w 2017 roku Norwegia wydała 6,6 mld koron na zasiłki. Zaś w ciągu ostatnich kilku lat kwota pomocy społecznej, którą mieszkańcom kraju fiordów oferowało państwo, drastycznie wzrosła, pokazują dane SSB. Najwyższe świadczenia otrzymują pary z dziećmi, a 50 tysięcy osób zasiłek traktuje jako stałe źródło utrzymania.
Centralne Biuro Statystyczne (SSB) pod koniec lutego opublikowało dane na temat kwot przeznaczanych w Norwegii na zasiłki. Policzono, że tylko w 2017 roku państwo wydało 6,6 mld koron na pomoc socjalną dla 132 000 osób. Statystyczny odbiorca otrzymuje około 10,5 tys. koron miesięcznie. Największymi beneficjentami są rodziny z dziećmi, dla których średnia miesięczna kwota zasiłku wynosi 15,5 tys. koron.
Reklama

Wzrost liczony w miliardach

W ciągu ostatnich kilku lat widać wyraźny wzrost sumy wydanej na zasiłki w Norwegii. Od 2012 roku na socjal wydano ponad 2 miliardy koron więcej.

Poniżej: Wzrost pieniędzy wypłacanych na zasiłki widać zwłaszcza od 2012 roku.
SSB
SSB podkreśla, że w grupie ponad 130 tys. zasiłkobiorców w 2017, 50 tys. osób zasiłek traktuje jako jedyne źródło utrzymania, nie posiadając prawa do jakichkolwiek innych świadczeń socjalnych czy emerytury.

Najbardziej korzystają rodziny z dziećmi

SSB wyliczyło, że najwyższe świadczenie otrzymuje para z trojgiem dzieci – jego średnia miesięczna kwota to ponad 17 tys. koron. Najniższy przysługuje zasiłek samotnemu żywicielowi rodziny z jednym dzieckiem. Otrzyma on ok. 11,5 tys. koron miesięcznie.

Poniżej: Średnia kwota wypłacona samotnemu żywicielowi rodziny lub parze z dzieckiem.
SSB
Jak podkreśla SSB, kwota przyznanego zasiłku zależy od statusu rodzinnego, a także sytuacji życiowej zasiłkobiorcy. Rodziny z dziećmi traktowane są zazwyczaj jako jeden podmiot gospodarczy, a para mieszkająca razem, ale bez wspólnego potomstwa, prawnie może zostać oceniona jako osoba samotna.

Zasiłki wypłacają gminy według ogólnokrajowych wytycznych. Kwota pomocy socjalnej ma pokryć koszty wyżywienia, zakupu potrzebnej odzieży, środków higienicznych i czystości.

Potrzeba pieniędzy na socjal

W Norwegii od ponad pół roku trwa debata, w jaki sposób utrzymać status państwa opiekuńczego. Rząd na czele z Erną Solberg obawia się, że jeśli nie zacznie działać, kraj fiordów czeka czarny scenariusz. Wydatki na zasiłki z roku na rok są coraz większe, jednak nie idzie to w parze z liczbą osób aktywnych na rynku pracy. Norwegia jest krajem, w którym średnia liczba przepracowanych godzin w ciągu roku jest najniższa.

Poza tym kraj fiordów to społeczeństwo starzejące się. W 2018 wskaźnik urodzeń był historycznie niski, wyniósł zaledwie 1,56. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych lat gwałtownie wzrośnie liczba emerytów i starszych osób. Norwegowie obawiają się więc, że nie będzie komu pracować na zasiłkową machinę. W związku z tym pojawiają się pomysły, by np. wydłużyć tydzień pracy, a także zaktywizować grupy, którym trudniej odnaleźć się na rynku pracy, np. imigrantów czy kobiety powracające po urlopach macierzyńskim na zawodową ścieżkę. – Jeżeli nie chcemy rezygnować z państwa opiekuńczego, więcej osób musi zacząć pracować – mówiła w sierpniu Erna Solberg.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 11-03-2019 10:29

cham napisał:
Wnikliwa i bardzo wiarygodna analiza sytuacji gospodarczej N ! Az kusi kontynuowac trafny wywod i dodac ze Polska w tym czasie urosnie w bezprzykladna potege i zaleje ja fala ekonomicznych emigrantow z Europy zachodniej i Skandynawi


Ja juz widze ten potop....na pewno beda siedzieli na zasilkach socjalnych - Polska jest slynna zarowno z rozwoju gospodarczego jak i opiekunczosci panstwa. Nie wspomne juz o praworzadnosci.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Smugler
Smugler 11-03-2019 09:17

"Najniższy przysługuje zasiłek samotnemu żywicielowi rodziny z jednym dzieckiem. Otrzyma on ok. 11,5 tys. koron miesięcznie."
A jakieś źródło, podstawa prawna ? Z tego co wiem to jeżeli jest się samotnym rodzicem z dzieckiem to jedyne na co można liczyć to dodatkowe 970 nok... do 11,5 tyś jeszcze daleko

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 10-03-2019 19:35

...Polska jest najbogatszym krajem w Europie
...jest wiele dokumentow na ten temat
...na You Tube
...wyngiel,ropa w łupkach,japka,kartofle,kapusta (głąby zwłaszcza),mundry narut eksportujemy do biedniejszym demokratycznie krajów,itd,etc,

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
J M
J M 10-03-2019 16:05

niech kupuja juz zolte kamizelki niedlugo im sie przydadza bo narazie trwa dociskanie ludzi pracujacych poprzez likwidacje przywilejow dla grup zawodowych podwyzki podatkow oplat np za bramki i ukryty podatek inflacja co widac w sklepach. Ten stan potrwa kilka lat i ilosc kasy na socjal bedzie rosl bardzo mocno. Za kilka lat wiekszosc norkow bedzie takimi dziadami jak francuzi. Fundusz pokoleniowy tez zaczna przezerac na socjal. Docisna jeszcze pracownikow z Europy Srodkowej i Ci sie wyprowadza z Norwegii

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 08-03-2019 14:20

Marcin.. napisał:
Josef Satan - nikt tu nie zazdrości tylko prawie wszyscy Polacy przyjeżdżają tu żeby zarobić na kawałek chleba i się czego dorobić w Polsce albo zostać tu,
tylko niech tych ciapatych zagonią wkoncu do roboty bo oni w większości właśnie biorą zasiłki i mają w du...e prace!


Samo okreslenie \"ciapaty\" swiadczy o twoim postrzeganiu swiata. Nie jest ono najlepsze.

Problemem nie jest niechec do pracy, ale mozliwosci podjecia jej.

Panstwo powinno pomagac kazdemu obywatelowi. Osoba, ktora kwalifikuje sie do pomocy socjalnej, powinna ja dostawac. Warto wyciagnac pomocna reke, niz kopnac lezacego.....jak wielu swietlistych forumowiczow chetnie by zrobilo.

Zasilki tylko dla bialych panow Europy! Kobiety do kuchni i dzieci! Precz z emigrantami....itd, itp.....

-23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 08-03-2019 13:13

Panstwo ma dzialac w moim interesie. Jesli tego nie robi, to jest mi niepotrzebne. Wtedy trzeba obalic rezim na bardziej przyjazny. Niezaradni niech zjedza siebie na wzajem.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marcin..
Marcin.. 08-03-2019 12:48

Josef Satan - nikt tu nie zazdrości tylko prawie wszyscy Polacy przyjeżdżają tu żeby zarobić na kawałek chleba i się czego dorobić w Polsce albo zostać tu,
tylko niech tych ciapatych zagonią wkoncu do roboty bo oni w większości właśnie biorą zasiłki i mają w du...e prace!

33
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Malaguti B
Malaguti B 08-03-2019 10:21

A ja wiem jak dac ludzia prace. Niech zniosa wymogi posiadania fagbrev czy svennebrev na czesc zawodow!
Oczywiscie obnizy to pensje na danym stanowisku ale zaktywizuje 50% bezrobotnych.
A pozatym nie ma nic zdrowszego dla rynku jak konkurencja!

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas