Bezpłatna opieka medyczna w Polsce

Złóż wniosek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Najniższy przyrost naturalny od 33 lat. Spada też liczba imigrantów

Maja Zych

20 czerwca 2018 11:26

Udostępnij
na Facebooku
5
Najniższy przyrost naturalny od 33 lat. Spada też liczba imigrantów

Według danych Norwegię zamieszkuje obecnie 5 302 778 osób. MN

Według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) w roku 2017 Norwegia zaliczyła rekordowy spadek liczby imigrantów, których przybyło do kraju 58 200, czyli aż 8 600 mniej niż w poprzednim roku. Mimo mniejszego zainteresowania przeprowadzką do kraju, liczba migrantów w pierwszym kwartale 2018 roku była aż trzy razy wyższa niż przyrost naturalny. Powodem jest obniżający się z roku na rok współczynnik urodzeń, który idzie w parze z większą liczbą zgonów w Norwegii.
Wśród narodowości, które najchętniej wybierają kraj fiordów, tuż po Syryjczykach znajdują się Polacy, których tylko w pierwszym kwartale tego roku przybyło 1484.

Mniej imigrantów

Już w poprzednim roku można było zauważyć, że Norwegia przyciągnęła mniej imigrantów niż w poprzednich latach. Podobnie było w pierwszym kwartale 2018 roku, kiedy do kraju przyjechało jedynie 13 300 osób – 7 900 osób wyprowadziło się jednak z kraju fiordów, co dało niższy niż w ostatnim czasie przyrost liczby osób zagranicznego pochodzenia.

Niskie saldo migracji spowodowane jest w dużym stopniu mniejszą niż w poprzednim roku liczbą Syryjczyków, Polaków i Litwinów, którzy osiedlają się w Norwegii. Ponadto coraz więcej Polaków rejestruje się jako osoby powracające do ojczyzny.

Rekordowo niski przyrost

Dane SSB pokazują także, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku w Norwegii urodziło się o 400 dzieci mniej niż w poprzednim roku i umarło 300 osób więcej – dało do przyrost naturalny o wartości 1700, który jest najniższym od 1985 roku. Dla porównania w 2017 roku wyniósł on 2400, a w 2016 roku 3500.

Mimo niższej liczby imigrantów niż w poprzednich latach, jest to główny czynnik, dzięki któremu populacja Norwegii wciąż nieznacznie rośnie wbrew spadającemu przyrostowi naturalnemu – w pierwszym kwartale 2018 roku mieszkańców przybyło łącznie 7200 osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Woj1

21-06-2018 09:01

Niech czesciej zbierają dzieci rodzicom..

Stash Qu

21-06-2018 05:17

@colaredbul
No, ale teraz jest komu pracować, z ropą słabo, pracy mniej, po działaniach rządu w ostatnich latach widać symptomy przygotowań do kryzysu, więc nie zapowiada się aby było lepiej w przyszłości. Skoro potrzeba mniej pracowników to chyba naturalne, że pracodawcy będą wybierać rodzynki. Gdybyś miał firmę w Polsce i wybierał spośród Ukraińców to też byś wybrał tych, którzy mówią po Polsku, ich cv może być ładne, ale nie wiesz ile jest warte bo nie możesz tego zweryfikować, za to język to coś co możesz sprawdzić na miejscu. To nie jest tak, że norwescy pracodawcy się przeciwko imigrantom sprzysięgli, po prostu teraz mogą przebierać.

PolkaSercem

20-06-2018 23:40

Coraz więcej napływowych ludzi będzie wyjeżdżalo, ponieważ Norwegia uchodząca za kraj otwarty okazuje się takim nie być. Możesz miec wykształcenie, doświadczenie i język, ale i tak jesteś drugi. Norwedzy są bardzo zamknięci w swojej "norweskości".

colaredbul

20-06-2018 20:57

Niech stawiają jeszcze wieksze wymagania co do nauki jezyka a napewno bedzie lepiej,kazdy kto moze wyjdzie,zapomnieli jak w okresie gdy nie bylo nikomu pracowac to brali z ulicy jak leci...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram