Życie w Norwegii

Mrożona pizza nie ma sobie równych. Z roku na rok Norwegowie pochłaniają jej coraz więcej

Natalia Szitenhelm

30 maja 2019 11:47

Udostępnij
na Facebooku
4

Niektórzy mówią z przekąsem, że Grandiosa to norweska potrawa narodowa. MN

W 2019 o 12 proc. w stosunku do roku ubiegłego wzrosło w Norwegii spożycie mrożonej pizzy, w połowie maja podała agencja analizy rynku Nielsen. Bezkonkurencyjnym numerem jeden jest tu Grandiosa, której sprzedaż w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku wzrosła o 3 proc.
Jak do tej pory zysk ze sprzedaży mrożonych pizz wyniósł 773 miliony koron. Obok Grandiosy równie popularna jest Big One.
Reklama

Nowy gracz na rynku

Sprzedaż znacznie wzrosła także od czasu, gdy w lutym do norweskich sklepów trafiły produkty Pepe Pizza, należącej do nordyckiej spółki Scandza. Zarząd spółki poinformował, że w ciągu zaledwie ośmiu tygodni od wprowadzenia ich produktu do supermarketów, Pepe Pizza opanowała już 10 proc. całego rynku pizz mrożonych.

Jednak tak szybka ekspansja nie zagraża Orkli, do której należy m.in. Grandiosa. Narodowa potrawa Norwegów, jak niektórzy z przekąsem ją nazywają, według danych Nielsena za 2018 wygenerowała zysk wynoszący ok. 1,3 mld koron.

50 milionów mrożonych pizz

Tylko w 2017 roku supermarkety sprzedały ok. 50 mln mrożonych pizz, z czego ponad połowę, bo prawie 26 mln stanowiła właśnie Grandiosa. Według Orkli statystyczny Norweg zjadł w 2017 roku pięć pizz tej marki.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo

31-05-2019 17:30

...a co do parowek to proponujen sprawdzi sklad ...
...tzn ilosc miesa w miesie
...oj zdziwita sie gdzie jest wiecej i o ile wiecej ,w polskich czy norweskich parowkach

boj fra oszlo

31-05-2019 17:27

...maja nie mniej dan narodowych niz Polacy
...i to nie tylko wieprzowine
...proponuje spedzic swieta z Norwegami

Karol Pitek

31-05-2019 12:31

zaraz tam biedny. jedzą co lubią i co to ma wspólnego z tożsamością? mają swoją historię i kulturę jak wszyscy, jedzenie pizzy tego nie zmieni.

LisArktyki Lis

30-05-2019 17:31

Co za biedny narod bez wartosci . Danie narodowe mrozona pizza ... Zal mi ich i tych papierowych parowek w napompowanych powietrzem bulkach... Zenada. Zero tozsamosci nardowej . Wspolczucie !

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram