Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jednorazowe grille przyczynami pożarów: służby chcą wycofać je ze sklepów Życie w Norwegii
Monika Pianowska 27 kwietnia 2019
08:00

Jednorazowe grille przyczynami pożarów: służby chcą wycofać je ze sklepów

1
Skomentuj
W zeszłe wakacje tymczasowo jednorazowe grille, będące często przyczynami pożarów w plenerze, wycofały norweskie sieci Joker, Spar i Nærbutikken. pexels.com/ CC by 00
W obliczu wysokiego obecnie ryzyka wystąpienia pożarów na terenach leśnych w niemal całej południowej części Norwegii Towarzystwo Ochrony Przeciwpożarowej (brannvernforening) apeluje do sieci supermarketów działających na terenie kraju fiordów o wycofanie z oferty jednorazowych grilli.
Po ubiegłorocznej suszy, w wyniku której w ciągu letnich miesięcy notorycznie płonęły lasy w Skandynawii, taki krok podjęły już sklepy Coop i Ica w Szwecji. W zeszłe wakacje tymczasowo jednorazowe grille, będące często przyczynami pożarów w plenerze, wycofały norweskie sieci Joker, Spar i Nærbutikken, jednak tym razem służby liczą na współpracę ze stronych pozostałych marek – w skali globalnej i na dłużej.
Reklama

Ryzyko jest ogromne

Już teraz norweskie lasy są alarmująco suche i nawet niewielkie źródło ognia może spowodować rozprzestrzenienie się płomieni na dużych powierzchniach. W ostatnim tygodniu kwietnia z powodu znikomych opadów, niskiej wilgotności i wysokich temperatur wybuchły pożary terenów leśnych w Sokndal (Rogaland), jak również Sarpsborg i Halden (Østfold), Melsomvik (Vestfold) oraz Roan (Trøndelag). Przyczynę tego ostatniego stanowił właśnie jednorazowy grill.

Ponieważ przewiduje się, że w nadchodzące wakacje strażacy znów będą mieć pełne ręce pracy, służby chciałyby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożarów terenów zielonych. Siły natury to jedno, ale odpowiedzialność za wystąpienie ognia spoczywa również na ludziach. Nie wszyscy konsumenci i amatorzy spędzania wolnego czasu w plenerze przestrzegają jednak podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozpalając grille i ogniska w plenerze. Brannvernforening chciałoby ograniczyć ich lekkomyślne zachowanie we współpracy z sieciami supermarketów – proszą sklepy o wycofanie jednorazowych grilli z oferty za przykładem szwedzkich sąsiadów.
Chociaż nie będzie to ogólnokrajowy zakaz, służby liczą, że norweskie supermarkety zdecydują się zdjąć z półek kultowe jednorazówki, zostawiając w katalogach alternatywne grille, np. elektryczne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
PolAker
PolAker 27-04-2019 14:07

Bardzo dobrze to i tak jedynie chemiczny syf.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas