Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Życie w Norwegii

Hadia Tajik najpotężniejszą kobietą w Norwegii. To pierwsza liderka o imigranckich korzeniach

Monika Pianowska

04 grudnia 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Hadia Tajik najpotężniejszą kobietą w Norwegii. To pierwsza liderka o imigranckich korzeniach

Hadia Tajik to 38-letnia Norweżka pochodzenia pakistańskiego. Z wykształcenia jest dziennikarką oraz prawniczką. flickr.com/ Arbeiderpartiet/ fot. Bernt Sønvisen/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Wiceprzewodnicząca Partii Pracy i minister pracy Hadia Tajik zajmuje pierwsze miejsce w rankingu 100 najpotężniejszych kobiet w Norwegii według magazynu biznesowego Kapital. Jest jednocześnie pierwszą osobą o imigracyjnym pochodzeniu w historii, która znalazła się na szczycie tej listy.
Reklama

Erna Solberg pozbawiona tronu

W pierwszej dziesiątce zestawienia Kapital, który słynie m.in. z publikowanych cyklicznie list najbogatszych Norwegów, w tym roku nastąpiło przetasowanie. Poza tym, że Tajik po siedmiu latach zdetronizowała Ernę Solberg, w czołówce najbardziej wpływowych kobiet kraju fiordów znalazło się aż osiem nowych nazwisk.
Nieprzerwanie od 2013 do zeszłego roku tytuł liderki rankingu nosiła była premier i przywódczyni konserwatystów, Erna Solberg. Zmiana rządu sprawiła jednak, że Solberg spadła na 7 pozycję, a w zestawieniu pojawiły się m.in. jej koleżanki po fachu z Partii Pracy i Partii Centrum (Sp). Za Hadią Tajik uplasowały się Marit Arnstad z Sp, przewodnicząca Związków Zawodowych (LO) Peggy Hessen Følsvik, minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt (Ap) i szefowa Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) Camilla Stoltenberg.
Tajik jest nową minister pracy w Norwegii.

Tajik jest nową minister pracy w Norwegii.Źródło: Fot. Sandra Skillingsås, Arbeiderpartiet – Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Tajik przełamuje bariery

Jak pisze w komunikacie prasowym redaktorka Kapital Vibeke Holth, Hadia Tajik zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ przełamuje historyczne bariery. Wcześniej jako najmłodsza w historii objęła tekę ministra, będąc jednocześnie pierwszą muzułmanką w Norwegii, która zajęła podobne stanowisko. Teraz jest pierwszą kobietą o imigranckich korzeniach, która znalazła się na szczycie listy 100 najpotężniejszych norweskich kobiet magazynu Kapital.
Hadia Tajik to 38-letnia Norweżka pochodzenia pakistańskiego. Z wykształcenia jest dziennikarką oraz prawniczką. Słynie z zamiłowania do mediów społecznościowych. W latach 2012-2013 pełniła funkcję minister kultury i równości. Karierę społeczno-polityczną rozpoczęła przed 18 rokiem życia. W Stortingu zasiada od 2009 roku, zaś rolę ministra pracy w nowym rządzie przyjęła 14 października bieżącego roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


55555555 55555555

05-12-2021 21:43

Xx1 ....statystyczny wyborca to "krety" polityczny...więc nic dziwneg że ludzie nie pamiętają ani nie wiedzą co powiedzieli ani jak działa polityka jak to raz powiedzal " przyjaciel" Polski niejaki W. Churchill "Najlepszym argumentem przeciw demokracji jest pięciominutowa rozmowa z przeciętnym wyborcą "... nic dodac, nic ująć.

Xx1

04-12-2021 21:00

Pamietam propozycje tej pani w poprzedniej kadencji - odebrać pracownikom z Europy wschodniej, dać uchodźcom, ale nastały rządy prawicy i zabrali jednym i drugim.

55555555 55555555

04-12-2021 19:24

I co z tego miałoby wynikać...?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram