Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Emerytura w Norwegii. Czy każdy pracujący dostanie świadczenie dla seniorów?

Emil Bogumił

25 kwietnia 2024 13:33

Udostępnij
na Facebooku
3
Emerytura w Norwegii. Czy każdy pracujący dostanie świadczenie dla seniorów?

Emeryturę wypracowaną w Norwegii możemy pobierać także poza granicami kraju fiordów. fotolia.pl/royalty free

Emerytury w Norwegii i Polsce nie są przyznawane na jednakowych zasadach. Różnice widoczne są już w wieku uprawniającym do otrzymania świadczeń. Kto może liczyć na wypłatę środków po zakończeniu pracy zawodowej?
W kraju fiordów emerytury wypłacane są na podstawie trzech różnych zasad:

1. stare zasady (urodzeni do 1954 roku),
2. mieszkane zasady (urodzeni w latach 1954-1962),
3. nowe zasady (urodzeni w 1963 roku lub później).

Za wypłatę emerytury w Norwegii odpowiada Urząd Pracy i Opieki Społecznej (NAV).

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii?

Emeryturę w Norwegii można pobierać po skończeniu 67. roku życia. Próg pozostaje jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Istnieje także możliwość otrzymywania świadczeń po osiągnięciu 62. lat. Należy jednak wcześniej wypracować odpowiedni dochód. Wszystkie informacje dostępne są na stronie NAV w zakładce Din Pensjon.

Kto może otrzymać emeryturę z Norwegii?

Prawo do norweskiej emerytury uzyskujemy po trzech latach funkcjonowania w systemie ubezpieczeń społecznych kraju fiordów. Osiągniemy go poprzez trzyletnią pracę (lub zamieszkiwanie) na terytorium Norwegii.

Kiedy złożyć wniosek o norweską emeryturę?

Wniosek o emeryturę należy złożyć trzy miesiące przed pierwszą spodziewaną wypłatą świadczenia. Można to zrobić osobiście w siedzibie NAV lub online.
Norweski rząd pracuje nad kolejną reformą emerytalną.

Norweski rząd pracuje nad kolejną reformą emerytalną.Fot. MaxPixel

Co wpływa na wysokość emerytury z Norwegii?

Emerytura składa się z 2 części: kwota przysługująca za lata pracy (norw. inntektspensjon) oraz kwota przysługująca za lata mieszkania w Norwegii (norw. garantipensjon) od 16. do 66. roku życia. Na poczet emerytury odkładana jest kwota w wysokości 18,1% z dochodu rocznego brutto do 75. roku życia.

Czy dodatkowe świadczenia wliczają się do emerytury?

Do składek emerytalnych wliczają się także:

1. zasiłek chorobowy,
2. zasiłek rehabilitacyjny,
3. renta zdrowotna,
4. zasiłek dla bezrobotnych,

Kiedy osiągnę maksymalny próg emerytury w Norwegii?

Maksymalny próg wypłaty świadczenia w Norwegii można osiągnąć jedynie w wymiarze czasu zamieszkiwania na obszarze kraju fiordów. Zdobędziemy go po 40 latach.

Czy stracę emeryturę z Norwegii po wypłacie wszystkich odłożonych składek?

Nie. Norweska emerytura przysługuje dożywotnio.

Czy przebywając na emeryturze w Norwegii mogę podjąć pracę?

Pobierając emeryturę z Norwegii, możemy jednocześnie pracować. Nie wpłynie to na zmniejszenie wysokości wypłacanego świadczenia.

Czy mogę pobierać norweską emeryturę w Polsce?

Na mocy umów międzynarodowych i dwustronnych ustaleń o zabezpieczeniu świadczeń, norweska emerytura po przeprowadzce nad Wisłę zostanie przetransferowana do Polski. Mamy wówczas obowiązek złożenia w ZUS dokumentów, które potwierdzają zatrudnienie w kraju fiordów. Instytucja powiadomi o sprawie NAV.
W Norwegii funkcjonuje emerytura minimalna. Otrzymamy możliwość wypłaty świadczenia po 67. roku życia, jeśli przepracowaliśmy lub mieszkaliśmy nad fiordami co najmniej 40 lat. NAV umożliwia także wyliczenie wysokości świadczenia. Możemy to zrobić za pośrednictwem strony internetowej instytucji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Grzegorz Babalicki

27-04-2024 00:11

Betaler jeg 25 % skatt og har pensjonsnummer, har jeg rett på pensjon

J M

26-04-2024 15:02

Jacques Attali, Krótka historia przyszłości

W przyszłości, będzie to kwestia znalezienia sposobu na zmniejszenie populacji. Zaczniemy od starca, bo kiedy ma ponad 60-65 lat, człowiek taki żyje dłużej niż produkuje, a to drogo kosztuje społeczeństwo. Potem będą słabi, a potem bezużyteczni, którzy nic nie wnoszą do społeczeństwa, bo będzie ich coraz więcej; a w końcu dobierzemy się do głupich.

Eutanazja będzie skierowana do tych grup. We wszystkich przypadkach eutanazja musi być podstawowym narzędziem naszych przyszłych społeczeństw. Oczywiście nie będziemy mogli rozstrzelać ludzi ani zorganizować obozów. Pozbędziemy się ich każąc im wierzyć, że to dla ich własnego dobra.

Zbyt duża populacja, w większości niepotrzebna, jest ekonomicznie zbyt kosztowna. Ze społecznego punktu widzenia znacznie lepiej jest zatrzymać „maszynę” ludzką nagle, niż pozwolić stopniowo się jej pogarszać.

Nie będziemy w stanie zrobić testów inteligencji na milionach ludzi, możesz to sobie wyobrazić! Znajdziemy coś, lub sprawimy, że to nastąpi – pandemia, która będzie wymierzona w niektórych ludzi, prawdziwy kryzys gospodarczy lub wirus, który dotknie ludzi starszych, to nie ma znaczenia, słabi i bojaźliwi ulegną….

Głupi uwierzy w to i poprosi o leczenie. Zadbaliśmy o zaplanowanie „zabiegu”, który będzie rozwiązaniem. Selekcja idiotów będzie zatem dokonywana sama – pójdą sami do rzeźni.

Iluul

25-04-2024 17:15

"Otrzymamy możliwość wypłaty świadczenia po 67. roku życia, jeśli przepracowaliśmy lub mieszkaliśmy nad fiordami co najmniej 40 lat." Z tego wynika że trzeba przepracować 40 lat? Jak to się ma do tego zdania "Prawo do norweskiej emerytury uzyskujemy po trzech latach funkcjonowania w systemie ubezpieczeń społecznych kraju fiordów." ?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok