Życie w Norwegii

Dziś noc świętojańska. W całym kraju zapłoną ogniska

Natalia Szitenhelm-Smeja

23 czerwca 2021 11:29

Udostępnij
na Facebooku

Największe ognisko, tzw. slinningsbålet, w tym dniu płonie w Ålesund. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/Standardowa/ludzik

Wieczorem z 23 na 24 czerwca tradycyjnie zapłoną ogniska - w Norwegii w tym czasie obchodzi się Sankthansaften, czyli wigilię św. Jana. Jak informują meteorolodzy, pogoda dopisze świętującym, jednak trzeba mieć na uwadze, że w kilku okręgach występuje duże zagrożenie pożarowe.
Reklama
Popularne nie tylko w kraju fiordów, ale w całej Skandynawii Sankthans czy też jonsok, jak brzmi nazwa w języku nordyckim, to święto kościelne upamiętniające narodziny Jana Chrzciciela - 24 czerwca do 1770 roku był w Norwegii nawet świętem państwowym. Jednak obchody wigilii dnia św. Jana (Sankthansaften) mają niewiele wspólnego z religijnym obrządkiem. W Norwegii wiążą się z przesileniem letnim, a nieodłącznym elementem świętowania jest palenie ognisk - w czasach pogańskich wierzono bowiem, że płomienie odgonią złe moce, przyniosą pomyślność i oczyszczenie. Dawniej obchodom Sankthansaften towarzyszyły także tańce oraz pijatyki.

Poniżej: ognisko w Ålesund co roku przyciąga na obchody tłumy - to największe ognisko na świecie rozpalone przez człowieka.
Norway's Midsummer Bonfire (Alesund's Midsummer Festival)

Pogoda dopisze

Jak informuje Instytut Meteorologiczny, w tym roku pogoda dopisze w noc świętojańską. Praktycznie w całym kraju wieczór będzie ciepły, choć wieczorem w wielu miejscach meteorolodzy przewidują zachmurzenie. Jedynie na północy prognozuje się za to przelotne opady deszczu.

Ostrożnie z ogniem

Choć rozpalanie ognisk jest tego dnia tradycją, Norweskie Stowarzyszenie Ochrony Przeciwpożarowej przypomina o krajowym zakazie, który obowiązuje od 15 kwietnia do 15 września. Zgodnie z prawem wzniecanie ognia (również grillowanie) dopuszczalne jest tylko w wyznaczonych miejscach. Lokalnie mogą istnieć również odrębne przepisy dot. rozpalania ognisk, które trzeba sprawdzić na stronie danej gminy.
Warto także monitorować zagrożenie pożarowe dla danej lokalizacji, które codziennie aktualizują meteorolodzy z Instytutu. Obecnie bardzo duże ryzyko pożarów lasu i wrzosowisk obowiązuje dla okręgów: Møre og Romsdal (gminy Molde i Surnadal), a także Nordland (gmina Fauske), Innlandet (gminy Sel, Skjåk), Vestfold og Telemark (gmina Holmestrand), Vestland (gmina Lærdal), a także Troms og Finnmark (gmina Tana).
Poniżej: 23 czerwca Norweskie Muzeum Ludowe w Oslo zaprasza na wspólne obchody. W planach m.in. atrakcje dla najmłodszych czy zwiedzanie kościoła klepkowego. W godzinach 17-20 zaplanowano wspólne grillowanie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram