Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Cztery korony więcej za pudełko snusu. Politycy chcą wprowadzić na nie kaucję Życie w Norwegii
Monika Pianowska 20 czerwca 2019
08:00

Cztery korony więcej za pudełko snusu. Politycy chcą wprowadzić na nie kaucję

Skomentuj
Snus to popularna w Skandynawii tytoniowa używka. wikimedia.org/ fot. Torarm/ CC BY-SA 3.0
W kraju fiordów funkcjonuje jeden z najbardziej wydajnych systemów recyklingu na świecie. Sukces Norwegia zawdzięcza kaucji, którą opatrzone są zarówno szklane i plastikowe butelki, jak i metalowe puszki z napojami.
Teraz w trosce o środowisko Partia Postępu (FrP) chce wprowadzić również kaucję na opakowania snusu, która wynosiłaby 4 korony. Pomysł ustalony podczas wiosennego krajowego zjazdu ugrupowanie będzie próbowało przeforsować w Stortingu.
Reklama

Segregować, co tylko się da

Aż 97 proc. plastikowych butelek w Norwegii poddaje się obróbce, z czego 92 proc. wraca do obiegu w tej samej postaci. Główną motywację do ich sortowania i utrzymania w ekologicznym obiegu stanowi kaucja – w kraju fiordów za wszystkie opakowania do 0,5 litra płaci się 2 korony, za większe natomiast 3 korony. Pieniądze można otrzymać z powrotem w gotówce lub jako kupon do wykorzystania w czasie zakupów po wrzuceniu opróżnionych butelek i puszek do specjalnych automatów, które można znaleźć w praktycznie każdym większym sklepie.

Być może już wkrótce kaucją zostaną objęte także pudełka snusu, popularnej w Skandynawii tytoniowej używki. Według danych Norweskiego Urzędu Statystycznego stosuje go codziennie 12 proc. Norwegów, a rocznie mieszkańcy kraju fiordów kupują nawet 65-70 milionów paczek snusu.
Jak twierdzą pomysłodawcy wprowadzenia opłat, politycy FrP, puste opakowania po snusie są równie powszechne co sama ich zawartość, tylko… wśród śmieci, które nie trafiają do kosza. Zamiast rozrzuconych po trawnikach, ulicach czy plażach, autorzy projektu widzą je opatrzone dopłatą w wysokości 4 koron, posegregowane i gotowe do ponownego wykorzystania. Automaty na butelki i puszki należałoby jednak dostosować, by przyjmowały także małe pudełka po snusie.
Jakie wyroby tytoniowe preferujesz?
Papierosy
Snus
Nie stosuję tego typu używek
Głosuj
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas