Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ceny prądu w końcu spadły: jest najtańszy od trzech kwartałów Życie w Norwegii
Monika Pianowska 26 sierpnia 2019
12:00

Ceny prądu w końcu spadły: jest najtańszy od trzech kwartałów

Skomentuj
Stawki za prąd w Norwegii są obecnie najniższe od kilku kwartałów. maxpixel.net/ CC0 Creative Commons
45,6 øre za kilowatogodzinę – tyle w drugim kwartale bieżącego roku wynosiła średnia cena prądu w Norwegii z wyłączeniem podatków i stawki za wynajem linii elektrycznej, poinformował 23 sierpnia Centralny Urząd Statystyczny (Statistisk sentralbyrå).
To prawie o 10 øre taniej niż w poprzednich trzech kwartałach. Zgodnie z najnowszym raportem Norweskiego Urzędu ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) wpływ na niższe stawki za prąd w ostatnich miesiącach miał wysoki poziom wody w zbiornikach retencyjnych.

Przy porównaniu drugiego kwartału 2019 z tym samym okresem w 2018 roku odnotowuje się jednak wzrost ceny o ok. 2 proc.
Reklama

Najbardziej opłacalna umowa – na stawkę stałą

Jednocześnie okazuje się, że większość mieszkańców kraju fiordów i tak przepłacała w tym roku za prąd. 97,7 proc. norweskich gospodarstw domowych (czyli około 2,3 milionów) korzystało bowiem z umowy na stawki zależne od aktualnej sytuacji na rynku (elspotpris lub variabel pris), podczas gdy według statystyk SSB najbardziej opłacało się podpisać pod koniec ubiegłego roku umowę na stawkę stałą (fastpris). Na to jednak zdecydowało się tylko 2,3 proc. gospodarstw domowych w kraju fiordów.
Ceny prądu w Norwegii 2019.
Ceny prądu w Norwegii 2019. Statistisk sentralbyrå
Ceny dostosowane do sytuacji na giełdzie znacznie przekraczały kwartalną średnią 45,6 øre za kilowatogodzinę. Osoby z umową na variabel pris płaciły średnio 52,3 øre za kilowatogodzinę w drugim kwartale 2019, nieco lepiej mógł się mieć budżet konsumentów z umową na elspot pris (43,8 øre). Najmniej za prąd płaciło się w Norwegii w ostatnich miesiącach po podpisaniu umowy na fastpris (35,1 øre za kilowatogodzinę).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas