Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia promocjina S1 i EKUZ

Zamów teraz

Życie w Norwegii

Brak winnego zniszczenia kabla do Svalbardu. Policja umorzyła śledztwo

Emil Bogumił

23 marca 2022 09:01

Udostępnij
na Facebooku
Brak winnego zniszczenia kabla do Svalbardu. Policja umorzyła śledztwo

Dochodzenie nie wykazało, czy światłowody zostało uszkodzone celowo. Fot. Okręg Policyjny w Troms/materiały prasowe

Policjanci z Troms poinformowali o zakończeniu śledztwa dotyczącego zerwania kabla łączącego Svalbard z Norwegią. W sprawie ujawnionej 7 stycznia nie zebrano dowodów, które wskazałyby winnych.
Reklama
W nocy z 6 na 7 stycznia zerwano jeden z dwóch kabli światłowodowych, które łączą Norwegię kontynentalną z archipelagiem Svalbardu. Zniszczenia doprowadziły do utraty połączenia rezerwowego. Funkcjonariusze okręgu Troms i technicy kryminalistyki prowadzili postępowanie sprawdzające, które miało wskazać, czy działanie było celowe i wiązało się z popełnieniem przestępstwa. 21 marca policjanci wydali komunikat, w którym poinformowali o zakończeniu śledztwa.

Dochodzenie nie wykazało, czy światłowody zostało uszkodzone celowo lub przez niedbalstwo załogi statków pływających w okolicy. – Podczas śledztwa przesłuchaliśmy kapitana rosyjskiego trawlera, który w momencie zdarzenia znajdował się na wskazanym obszarze – poinformował przedstawiciel policji Ronny Jørgensen. Ślady na dnie morskim wskazywały, że statek mógł przyczynić się do powstania uszkodzeń. W toku śledztwa nie udowodniono jednak winy załogi.
Mapa ruchu rosyjskiego statku Melkart 5.

Mapa ruchu rosyjskiego statku Melkart 5.Norweska Administracja Przybrzeżna, Norweski Urząd ds. Kartografii)

Na obszarze, który obejmowało dochodzenie, legalne jest prowadzenie działalności rybackiej. Śledczy zwracają uwagę, że załoga rosyjskiego Melkart 5 postępowała zgodnie z przepisami. Na prośbę norweskiej administracji zmieniła miejsce połowu i umożliwiła prowadzenie czynności policyjnych.


Komunikat Okręgu Policyjnego w Troms
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok