Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Życie w Norwegii

Będzie nowy system dopłat do prądu. Państwo nie gwarantuje jednak niskich cen

Monika Pianowska

31 lipca 2023 13:35

Udostępnij
na Facebooku
1
Będzie nowy system dopłat do prądu. Państwo  nie gwarantuje jednak niskich cen

Rząd spotkał się z dużą krytyką, gdy ceny energii elektrycznej gwałtownie wzrosły latem ubiegłego roku. stock.adobe.com/licencja standardowa

Państwo nie może zagwarantować mieszkańcom kraju fiordów niskich cen energii elektrycznej w okresie jesienno-zimowym, ale ​​Norwegia jest znacznie lepiej przygotowana na kryzys niż przed rokiem.
– Wciąż jesteśmy w wymagającej sytuacji energetycznej. W Norwegii oddziałuje na nas wiele czynników, z których na wiele nie mamy wpływu, np. warunki pogodowe – mówi sekretarz stanu Andreas Bjelland Eriksen w Ministerstwie Ropy i Energii. – Nigdy nie będziemy w stanie zagwarantować, że ceny w okresie jesienno-zimowym będą niskie – dodał.

Mają się poprawić

Rząd spotkał się z dużą krytyką, gdy ceny energii elektrycznej gwałtownie wzrosły latem ubiegłego roku. Sceptycy uważali, że środki zostały podjęte zbyt późno. Władze wprowadzą jednak nowy system wsparcia, który ma być bardziej przewidywalny dla gospodarstw domowych, zdjąć z nich część ryzyka, a jednocześnie zachęcić do oszczędzania prądu.
Od momentu pogłębienia się kryzysu energetycznego rok temu, w związku z którym szczególnie na południu Norwegii ceny prądu biły rekordy wysokości, rząd norweski wprowadził program dopłat do rachunków za energię elektryczną. Stary system wykorzystywał jednak średnią cenę z całego miesiąca, co mogło okazać się niefortunne w okresach ekstremalnych podwyżek.
1 września br. schemat zostanie zmieniony tak, aby w większym stopniu uwzględniał wahania stawek w ciągu doby. Rząd zapowiedział, że program dopłat do energii elektrycznej będzie obowiązywał do 2024 roku.
Średnia cena energii elektrycznej wyniosła około 2 korony za kilowatogodzinę w całej południowej Norwegii w 2022 roku.

Średnia cena energii elektrycznej wyniosła około 2 korony za kilowatogodzinę w całej południowej Norwegii w 2022 roku.Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Ale idealnie nie będzie

Według analityków ceny energii elektrycznej wzrosną jesienią. Jako kluczowe czynniki wpływające na ich rozwój wymieniają pogodę, ceny gazu w Europie i poziom rezerw wodnych. Bjelland Eriksen zaznacza jednak, że prognozy na nadchodzącą jesień wyglądają znacznie lepiej niż to, z czym Norwegia miała do czynienia rok temu.
Średnia cena energii elektrycznej wyniosła około 2 korony za kilowatogodzinę w całej południowej Norwegii w 2022 roku. To prawie trzy razy więcej niż w poprzednim rekordowym roku 2021 i 20 razy więcej niż w 2020 roku.
– Sytuacja jest nadal wymagająca. Normalizacja cen energii elektrycznej zajmie trochę czasu – mówi Bjelland Eriksen. – To, czy program ma trwać dłużej niż 2024 r., być może będziemy musieli przedyskutować w późniejszym terminie – dodaje sekretarz stanu.
Źródła: E24.no, regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dobromirspoleczny

31-07-2023 21:13

I'm dłużej wojna na ukrofili tym będzie drogi prąd, paliwo, jedzenie etc... Każdy z nas dokłada w sklepie w rachunku do pocisku na tej wojnie...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok