Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Życie w Norwegii

81 procent podróżnych więcej przekroczyło norweską granicę. To efekt złagodzenia obostrzeń wjazdowych

Monika Pianowska

17 lipca 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku

Większość osób, które przybyły do ​​Norwegii w zeszłym tygodniu, została zwolniona z kwarantanny. stock.adobe.com/licencja standardowa

Po tym, jak Norwegia złagodziła ograniczenia wjazdowe 5 lipca, 96 600 osób przekroczyło jej granicę. Oznacza to, że odkąd wjazd do kraju fiordów stał się łatwiejszy, liczba podróżnych do Norwegii wzrosła o 81 proc. w stosunku do tygodnia poprzedzającego ponowne otwarcie. Jednocześnie bardzo niewielu z nich musiało poddać się kwarantannie.
Od zeszłego poniedziałku do niedzieli 11 lipca codziennie rejestrowano średnio 13 812 osób przekraczających norweską granicę z Norwegią, pisze Norweska Agencja Prasowa (NTB). Najbardziej wzrosła liczba pasażerów promów z Danii i Niemiec, samochodów i autobusów.
Na przejściach granicznych mogą tworzyć się kolejki./ na zdjęciu: most na granicy norwesko-szwedzkiej

Na przejściach granicznych mogą tworzyć się kolejki./ na zdjęciu: most na granicy norwesko-szwedzkiej Źródło: Sergey Kamshylin - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Jak się jednak okazuje, pomimo częściowego ponownego otwarcia ruch jest nadal bardzo niski, zgodnie z danymi, które gazeta Aftenposten otrzymała od Norweskiego Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) w Svinesund. Wynosi on bowiem zaledwie 45 proc. tego, co stanowiło normalny poziom przed pandemią.

Większość zwolniona z kwarantanny

Większość osób, które przybyły do ​​Norwegii w zeszłym tygodniu, została zwolniona z kwarantanny. 73,2 proc. z nich dlatego, że pochodzi z krajów oznaczonych na zielono na mapie infekcji Europy. Ponadto ponad 20 proc. stanowiły osoby dojeżdżające do pracy, zawodowi kierowcy i personel lotniczy, pisze NTB.
Tylko 2500 z 96 600 podróżnych musiało poddać się obowiązkowi kwarantanny we własnych domach, podczas gdy 1079 osób, czyli zaledwie 1,3 proc. przybyłych, w przeznaczonych do tego hotelach.

Podróżowanie prawie swobodne

Od 5 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło ogólną radę dotyczącą podróżowania do krajów EOG/Schengen, w tym Polski, oraz Wielkiej Brytanii i wprowadza wyjątki dla państw i obszarów znajdujących się na tzw. liście krajów trzecich UE, tj. spoza Wspólnoty, o wystarczająco niskim poziomie infekcji.

ECDC

Jeśli pochodzi się z kraju, który na mapie infekcji Europy oznaczony jest kolorem zielonym, nie trzeba poddawać się kwarantannie po przyjeździe do Norwegii. Podobnie Norwegowie po powrocie nad fiordy z tzw. zielonego państwa. Wyjątek stanowią kraje, które mają kolor pomarańczowy, czerwony i ciemnoczerwony, czyli o wysokim wskaźniku zakażeń koronawirusem.
Jeśli ma się prawo wjechać do Norwegii i podróżować z zielonego kraju lub obszaru, należy wypełnić cyfrowy formularz rejestracyjny dla podróżnych nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem, wykonać szybki test na koronawirusa na granicy po przyjeździe do Norwegii i poczekać na rezultaty na miejscu. Nie trzeba natomiast mieć negatywnego wyniku testu przed przyjazdem ani poddawać się kwarantannie.
Osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatu na covid-19 i ozdrowieńcy, którzy chorowali w ciągu ostatniego półrocza, są zwolnione z powyższych wymagań.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram